*Το Παγκόσμιο Κύπελλο U20 διεξάγεται στην Νότιο Κορέα. Έξι όμιλοι των τεσσάρων ομάδων, την πρόκριση στην επόμενη φάση παίρνουν οι δύο πρώτες κάθε ομίλου μαζί με τις τέσσερις καλύτερες τρίτες, για να διαμορφωθεί έτσι η φάση των «16» της διοργάνωσης.

*Τρίτος όμιλος: Ζάμπια U20 3β. (1 αγ.), Ιράν U20 3β. (1 αγ.), Πορτογαλία U20 0β. (1 αγ.), Κόστα Ρίκα U20 0β. (1 αγ.)

ΖΑΜΠΙΑ U20

Την έκπληξη έκανε η Ζάμπια U20 και μπήκε με το δεξί στην διοργάνωση. Για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων, η ομάδα του Μπέστον Τσαμπέσι αντιμετώπισε την αντίστοιχη της Πορτογαλίας, κόντρα στην οποία κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1. Μετά από ένα “άσφαιρο” πρώτο ημίχρονο, η Ζάμπια κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με τον Τσιλουφία στο 51ο λεπτό, ενώ στο 76′ έφτασε και σε ένα δεύτερο γκολ με τον Σακαλά. Το μόνο που κατάφεραν οι Πορτογάλοι ήταν να μειώσουν για το τελικό αποτέλεσμα.

Το νικηφόρο αυτό αποτέλεσμα έδωσε ψυχολογική ώθηση στην Ζάμπια και σήμερα θέλει να κάνει το 2×2 κόντρα στο Ιράν, που ουσιαστικά θα την φέρει και τυπικά στην επόμενη φάση. Παρά τον τραυματισμό που υπέστη στο πρώτο παιχνίδι, ο Πάτσον Ντάκα (ΕΠ) είναι κανονικά στην διάθεση του προπονητή του για την σημερινή αναμέτρηση.

Προηγούμενο ματς: Νίκη 2-1 επί της Πορτογαλίας U20 για το Παγκόσμιο Κύπελλο U20.

Στατιστικό: 2-3 Goal τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

Το Ζάμπια U20 – Ιράν U20 παίζει στον Stoiximan

ΙΡΑΝ U20

Όπως η Ζάμπια U20, έτσι και το Ιράν U20 ξεκίνησε με ένα θετικό αποτέλεσμα την πορεία του στην διοργάνωση. Για την πρώτη αγωνιστική, η ομάδα του Αμίρ Χοσεΐν Πεϊραβάνι αντιμετώπισε την αντίστοιχη ομάδα της Κόστα Ρίκα, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε στο 81ο λεπτό ο Μεχντικάνι, χαρίζοντας τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Με τη νίκη αυτή, το Ιράν U20 “συγκατοικεί” με την Ζάμπια U20 στην πρώτη θέση και σήμερα θέλει τη νίκη για να μείνει μόνο στην κορυφή του ομίλου. Ωστόσο, μόνο ως εύκολη δεν μπορεί να θεωρείται η αποστολή του, καθώς και οι αντίπαλοι παίζουν για το ίδιο αποτέλεσμα. Αξίζει να σημειωθεί πως δεν έχει καταφέρει ποτέ να περάσει από την φάση των ομίλων, στην οποία και είχε αποκλειστεί στις δυο προηγούμενες συμμετοχές του.

Προηγούμενο ματς: Νίκη 1-0 επί της Κόστα Ρίκα U20 για το Παγκόσμιο Κύπελλο U20.

Στατιστικό: N/G τα έξι τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.