* Η Χιμνάσια μετρά τρεις σερί νίκες επί της Σαν Λορέντσο

* Στο Κόπα ντε λα Λίγκα (17/02): Χιμνάσια – Σαν Λορέντσο 1-0

Δείτε τα Προγνωστικά Αργεντινής

ΧΙΜΝΑΣΙΑ ΛΑ ΠΛΑΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της Μπάνφιλντ. Ο Ραμίρες άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό, ο Αλεμάν πέτυχε το δεύτερο γκολ στο 42’. Στο 73’ η Μπάνφιλντ έχασε πέναλτι.

Προσηλωμένη στο αγωνιστικό κομμάτι παρουσιάστηκε η ομάδα του Γκοροσίτο στο ματς της Κυριακής στο Φλορένσιο Σόλα. Κατάφερε να αφήσει πίσω της την τραγωδία της Πέμπτης κι επέστρεψε στις νίκες για να εξασφαλίσει μαθηματικά το Κόπα Σουνταμερικάνα και να διατηρηθεί εντός θέσεων για το Λιμπερταδόρες, ενώ δεν έχουν χαθεί τα όνειρα ακόμη και για το πρωτάθλημα.

Το πρέσινγκ ψηλά απέφερε καρπούς απέναντι στην Μπάνφιλντ, το 0-1 προήλθε από κλέψιμο έξω από την περιοχή των γηπεδούχων. Με επίθεση διαρκείας και ωραίο τελείωμα του ηγέτη Αλεμάν διπλασίασε τα τέρματά της και στο δεύτερο ημίχρονο χρειάστηκε καίριες επεμβάσεις του κίπερ Ρέι για να μην αγχωθεί, με αποκορύφωμα την απόκρουση στο πέναλτι.

Άλλαξε η απόφαση για κλείσιμο του “Μπόσκε” μετά τα επεισόδια στον αγώνα με τη Μπόκα, η Χιμνάσια θα παίξει στην φυσική της έδρα απόψε. Με περιορισμένο αριθμό φιλάθλων όμως, μόνο οι κάτοχοι εισιτηρίων διαρκείας θα έχουν δικαίωμα εισόδου, δεν θα ανοίξουν τα εκδοτήρια.

Συμπλήρωσε κάρτες ο στόπερ Πίρις, μακροχρόνιες οι απουσίες των Τσάβες (μέσος), Γκουίφρεϊ (αμυντικός) και Ταραγόνα (φορ).

ΧΙΜΝΑΣΙΑ ΛΑ ΠΛΑΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 10/11 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 7/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΣΑΝ ΛΟΡΕΝΤΣΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Βέλεζ. Στο 88’ αποβλήθηκε ο Γκόμες της Βέλεζ, στο 90+12’ σκόραρε ο Ορτιγόσα με πέναλτι.

Δεύτερη σερί εντός έδρας νίκη για την Σαν Λορέντσο το Σάββατο, σε ένα ακόμη ντέρμπι του Μπουένος Άιρες, ξανά στο 1-0, αλλά ο στόχος της πρόκρισης στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα παραμένει πολύ δύσκολη υπόθεση.

Ισορροπημένο το παιχνίδι με τη Βέλεζ, οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερη κατοχή, αλλά η “σικλόν” τις πιο απειλητικές στιγμές. Κυνήγησε το γκολ στα τελευταία λεπτά, μετά την αποβολή της “φορτίν” και δικαιώθηκε στο τέλος από τα 11 βήματα.

“Νομίζω ότι το γκολ ήταν η επιβράβευση για το ότι ψάξαμε τη νίκη ειδικά στο τελευταίο μισάωρο. Παίξαμε καλά, εφαρμόσαμε σωστά το πλάνο μας. Είμαστε μία ομάδα που μεγαλώνει, με πολλούς νεαρούς παίκτες”, δήλωσε ο κόουτς Ινσούα.