* Επαναληπτικός ημιτελικός των πλέι οφ ανόδου. Σε ισχύ το εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση επανάληψης του σκορ του πρώτου αγώνα ακολουθεί ημίωρη παράταση. Αν το σκορ παραμείνει το ίδιο και μετά το τέλος της παράτασης, τότε την πρόκριση στον τελικό παίρνει η ομάδα που πλασαρίστηκε ψηλότερα στη βαθμολογία στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος (στην προκειμένη περίπτωση η Χετάφε).

Στην κανονική διάρκεια: Χετάφε – Ουέσκα 1-1, Ουέσκα – Χετάφε 0-0

Στο πρώτο ματς (Ουέσκα – Χετάφε 2-2, 14/06): Την περασμένη Τετάρτη οι δυο τους συναντήθηκαν στην έδρα της Ουέσκα για τον πρώτο ημιτελικό. Ο Χόρχε Μολίνα έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στη Χετάφε σκοράροντας στο 51′ (πέν.) και στο 74′, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση με γκολ του Βινίσιους Αραούχο στο 76′ (είχε περάσει ως αλλαγή ένα λεπτό νωρίτερα) και του Καμάτσο στο 94′.

ΧΕΤΑΦΕ

Έτοιμη να ολοκληρώσει το “πρώτο βήμα” για την άμεση επιστροφή της στη μεγάλη κατηγορία είναι η Χετάφε. Αν ήταν λίγο πιο προσεκτική, θα μπορούσε να “καθαρίσει” την πρόκριση στον τελικό από το πρώτο ματς, όμως και πάλι αγωνίζεται σήμερα μπροστά στο ένθερμο κοινό της, γνωρίζοντας ότι “κλειδώνει” την πρόκριση και με μία ισοπαλία με σκορ 0-0 ή 1-1. Μόλις δύο ήττες μέτρησαν οι Μαδριλένοι στις τελευταίες 12 αγωνιστικές της κανονικής διάρκειας (7-3-2), “τρέχουν” ένα εξαιρετικό αήττητο σερί 12-5-0 στα 17 τελευταία εντός έδρας ματς πρωταθλήματος. Μάλιστα τα 6/8 τελευταία “εντός” έχουν συνδυαστεί με “καθαρές” νίκες.

“Στα πλέι οφ δεν υπάρχουν φαβορί. Μας περιμένει ακόμα ένα δύσκολο παιχνίδι και γι’ αυτό ζητώ από τον κόσμο να μετατραπεί στο 12ο παίκτη μας”, τόνισε ο κόουτς Μπορδαλάς στη χθεσινή συνέντευξη Τύπου. Αποθεραπεύθηκε πλήρως και είναι διαθέσιμος ο μέσος Φουστέρ, διαθέσιμος και ο μεσοεπιθετικός Πορτίγιο, καθώς έγινε δεκτή η έφεση για “σβήσιμο” της κίτρινης κάρτας του στο πρώτο ματς. Μοναδικός αμφίβολος ο μέσος Μόρα, αν τελικά δεν προλάβει το σημερινό ματς θα τον αντικαταστήσει στο αρχικό σχήμα ο Λασέν.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Ουέσκα στον πρώτο ημιτελικό.

Στατιστικό: Ανέπαφη εστία στα 6/8 τελευταία εντός έδρας ματς πρωταθλήματος.

Δείτε τα προγνωστικά Ισπανίας (Κλικ εδώ)

Το Χετάφε – Ουέσκα παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΟΥΕΣΚΑ

Η Ουέσκα, από την πλευρά της, επιζητά σήμερα έναν “άθλο”. Θεωρείται ήδη επιτυχία η παρουσία της στα πλέι οφ ανόδου, ενώ έδειξε και στο πρώτο ματς ότι αποτελεί μία ομάδα που δεν “τα παρατάει” εύκολα. Σήμερα θέλει είτε νίκη είτε ισοπαλία με σκορ 3-3 και πάνω, προκειμένου να σφραγίσει την πρόκριση από το 90λεπτο. Μέτρησε μόλις δύο ήττες στις τελευταίες 18 αγωνιστικές της κανονικής διάρκειας, αλλά ταυτόχρονα κέρδισε μόνο τα δύο από τα έξι τελευταία παιχνίδια για την κανονική διάρκεια (2-2-2). Στο 4-8-2 το σερί στις τελευταίες 14 εξόδους πρωταθλήματος, όμως οι δύο ήττες ήρθαν στις τρεις τελευταίες εξόδους (3-1 από Χιρόνα, 3-1 από ΟΥΚΑΜ Μούρθια).

“Πρόκειται για το πιο σημαντικό παιχνίδι της ζωής μας. Το μόνο που ζητώ από τους παίκτες μου είναι να “δώσουν την ψυχή” τους για αυτή την ομάδα και για μία ολόκληρη πόλη που… ζει γι’ αυτούς”, ήταν τα λόγια του Ανκέλα στη συνέντευξη Τύπου. Με 700 οπαδούς της στο πλευρό της θα αγωνιστεί σήμερα η Ουέσκα, κανένα νέο αγωνιστικό πρόβλημα. Μακροχρόνια απόντες ο μπακ Ναγκόρε και ο επιθετικός Κιλιάν. Αναμένονται ορισμένες αλλαγές στο αρχικό σχήμα σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Χετάφε στον πρώτο ημιτελικό.

Στατιστικό: G/G & Over 2.5 τα τρία τελευταία εκτός έδρας ματς πρωταθλήματος (δες το στην Goalbet).