*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 5/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Ρέντινγκ-Χάντερσφιλντ 3-1.

ΧΑΝΤΕΡΣΦΙΛΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με σκορ 1-0, στα πλαίσια της 44ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σκόραρε ο Γουόρντ στο 59’.

Την παραμονή της στην κατηγορία εξασφάλισε με τη νίκη της αυτή η Χάντερσφιλντ κάνοντας μια καλή εμφάνιση. Παρά την έντονη πίεση που δέχθηκε στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στην εστία της, ενώ στην επανάληψη μπήκε πιο αποφασισμένη, βρίσκοντας εν τέλη το δρόμο προς τα δίχτυα με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.

Στα ύψη η ψυχολογία της ύστερα από τη νίκη παραμονής που απέσπασε μεσοβδόμαδα. Η πρόσληψη του Νέιλ Γουάρνοκ φαίνεται να έπιασε τόπο, αφού όχι απλά έφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού που βρισκόταν επί μήνες, αλλά εξασφάλισε και την παραμονή της μία αγωνιστική πριν από το τέλος του πρωταθλήματος. Είναι σε πολύ καλή κατάσταση αυτή την περίοδο, παίζει με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και σκοράρει σχεδόν μόνιμα. Φυσικά σήμερα αναμένεται να παίξει χωρίς κανένα άγχος για το αποτέλεσμα, όμως θέλει να ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις της με ένα ακόμα τρίποντο.

Χάντερσφιλντ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΡΕΝΤΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της Γουίγκαν με σκορ 1-1, στα πλαίσια της 45ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι φιλοξενούμενοι με τον Χιούτζις στο 81’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Μέιτε στο 90+3’.

Το βαθμό της ισοπαλίας έσωσε στο τέλος η Ρέντινγκ, αλλά αυτό δεν αποδείχθηκα αρκετό για να έχει ελπίδες για την παραμονή. Είχε μεν τον έλεγχο στο ματς, αλλά οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν αποτελεσματικότεροι, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα πίεσε ασφυκτικά και εν τέλη βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις.

Η αφαίρεση βαθμών αποδείχθηκε μοιραία για κείνη, αφού υποβιβάστηκε και μαθηματικά ύστερα από τη μεσοβδόμαδη νίκη της Χάντερσφιλντ στον εξ’ αναβολής αγώνα κόντρα στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Η απόστασή της από την 21η Κάρντιφ είναι στο -5, πράγμα που σημαίνει πως αν δεν είχε στερηθεί αυτούς τους 6 βαθμούς, θα βρισκόταν εκτός της ζώνης του υποβιβασμού, παλεύοντας ακόμα και σήμερα για την παραμονή της. Η απογοήτευση είναι σίγουρα μεγάλη, αλλά αυτό που θέλουν όλοι στο σύλλογο είναι να δείξουν ένα καλό πρόσωπο στη σημερινή αναμέτρηση, αφήνοντας την κατηγορία με νίκη.