* Σημειώθηκε under 2,5 στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Χόφενχαϊμ για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε over 2,5 στα οχτώ τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Βόλφσμπουργκ με αντίπαλο τη Χόφενχαϊμ σε όλες τις διοργανώσεις.

* Η Βόλφσμπουργκ επικράτησε στα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της με αντίπαλο τη Χόφενχαϊμ σε όλες τις διοργανώσεις.

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ

Τον αποκλεισμό από τη φάση των «16» του Κυπέλλου Γερμανίας γνώρισε μεσοβδόμαδα η Βόλφσμπουργκ, μετά την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Μπάγερν Μονάχου. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο πρώτο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 18’ ο Ντάγκλας Κόστα. Στο πρωτάθλημα το συγκρότημα του Ίσμαελ προέρχεται από δύο σερί ήττες. Αφού επικράτησε των Άιντραχτ Φρανκφούρτης (1-0 εντός έδρας), Γκλάντμπαχ (2-1 εκτός έδρας) και Αμβούργο (1-0 εντός έδρας) δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Άουγκσμπουργκ (2-1 εντός έδρας) και Κολωνία (1-0 εκτός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Μοντέστε, εννέα λεπτά πριν το τέλος των 90’.

Στις δέκα συνολικά εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «λύκοι» για την ίδια διοργάνωση σημείωσαν δύο νίκες, δύο ισοπαλίες και έξι ήττες (7-14 τα γκολ). Την περασμένη σεζόν η Βόλφσμπουργκ επικράτησε εντός έδρας με 4-2 της Χόφενχαϊμ για το πρωτάθλημα. Τον τιμωρημένο Μπρουμά αναμένεται να αντικαταστήσει στο κέντρο της αμυντικής γραμμής της Βόλφσμπουργκ ο Κνόσε στη σημερινή αναμέτρηση με την ομάδα από το Σίνσχαϊμ. Ενοχλήσεις νιώθει ο Γκιλαβογκί, ο οποίος ωστόσο αναμένεται να πάρει κανονικά φανέλα βασικού. «Είμαστε πολύ καλά προετοιμασμένοι για την αναμέτρηση κόντρα στη Χόφενχαϊμ. Θα πρέπει να βρούμε ισορροπία στην άμυνά μας», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Βόλφσμπουργκ.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 1-0 γνώρισε η Βόλφσμπουργκ από την Μπάγερν Μονάχου για το Κύπελλο Γερμανίας.

Στατιστικό: Σημειώθηκε no-goal στα δύο από τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Βόλφσμπουργκ για το πρωτάθλημα.

Στοιχημάτισε τώρα στο Βόλφσμπουργκ – Χόφενχαϊμ

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε η Χόφενχαϊμ μετά τη μία και μοναδική ήττα που γνώρισε στο πρωτάθλημα από τη Λειψία (2-1 εκτός έδρας) στις 28 Ιανουαρίου. Πιο συγκεκριμένα την προηγούμενη βδομάδα το συγκρότημα του Νάγκελσμαν ξέσπασε κόντρα στη Μάιντς, επικρατώντας εντός έδρας με 4-0. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 5’ με τον Ουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 81’ ο Τερατσίνο διπλασίασε τα τέρματά τους, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Σαλάι έκανε το 3-0. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο τελευταίος με το δεύτερο προσωπικό γκολ του. Στις εννέα συνολικά εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η ομάδα από το Σίνσχαϊμ για την ίδια διοργάνωση σημείωσε τρεις νίκες, πέντε ισοπαλίες και μία ήττα (15-10 τα γκολ).

Πριν από πέντε χρόνια, και πιο συγκεκριμένα στις 25 Φεβρουαρίου του 2012 χρονολογείται η μοναδική εκτός έδρας νίκη της Χόφενχαϊμ με αντίπαλο τη Βόλφσμπουργκ σε όλες τις διοργανώσεις (2-1). Στο αριστερό άκρο του αγωνιστικού χώρου θα βρεθεί και πάλι ο Ζούμπερ στη σημερινή αναμέτρηση κόντρα στους «λύκους», καθώς ο Τόλιαν παραμένει τραυματίας. Στην κορυφή της επίθεσης θα αγωνιστούν ξανά οι Ουτ και Κράμαριτς. Από εκεί και πέρα ο προπονητής της Χόφενχαϊμ δεν αναμένεται να προχωρήσει σε περαιτέρω αλλαγές στο βασικό σχήμα του.

Προηγούμενο ματς: Νικήτρια αναδείχθηκε η Χόφενχαϊμ στην έδρα της επικρατώντας με 4-0 της Μάιντς, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Χόφενχαϊμ παραμένει αήττητη στα 18 από τα 19 τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (παίξτο στην Interwetten)