ΓΟΥΟΚΙΝΓΚ

Την δεύτερη νίκη της στα τρία τελευταία παιχνίδια της κατάφερε να πανηγυρίσει την προηγούμενη αγωνιστική, η Γουόκινγκ. Η ομάδα του Γκάρι Χιλ φιλοξενήθηκε από την Λίνκολν, κόντρα στην οποία κατάφερε να προηγηθεί από νωρίς με δυο γκολ διαφορά, με τους Μάρταγκ (19′) και Μπρούνο Ανδράδε (22′) να βρίσκουν δίχτυα. Ωστόσο αν και ισοφαρίστηκε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, εν τέλει κατάφερε να πάρει τη νίκη, με τον Γκόνταρντ να σκοράρει τρία λεπτά πριν το φινάλε. Με τη νέα της αυτή νίκη, η Γουόκινγκ έφτασε στους 58 βαθμούς μετά από 45 παιχνίδια, ούσα και στην 14η θέση της βαθμολογίας. Έχει εξασφαλίσει και μαθηματικά την παραμονή της στην κατηγορία, εδώ και μερικές αγωνιστικές, και πλέον θα παίξει χωρίς άγχος στο τελευταίο παιχνίδι της σεζόν.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-3 επί της Λίνκολν για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα εφτά τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.

ΙΣΤΛΙ

Την πρώτη της ήττα μετά από δέκα αγωνιστικές υπέστη την προηγούμενη αγωνιστική η Ίστλι. Έχοντας απολογισμό έξι νίκες και τέσσερις ισοπαλίες, η ομάδα του Κρις Τοντ φιλοξένησε την Τρανμίρ, η οποία κατάφερε να πάρει τη νίκη με 0-1, πετυχαίνοντας γκολ τρία λεπτά πριν από το φινάλε της αναμέτρησης. Αυτή η ήττα απομάκρυνε την Ίστλι από την πρώτη πεντάδα, από όπου απέχει πλέον τρεις βαθμούς. Ωστόσο για να καταφέρει να πάρει την πέμπτη θέση, θα πρέπει να επικρατήσει της Γουόκινγκ στο σημερινό παιχνίδι και παράλληλα να ηττηθούν η Μπρέιντρι Τάουν και η Τρανμίρ. Παραμένει αήττητη στα τρία τελευταία παιχνίδια μακριά από την έδρα της, όπου και μετράει μια νίκη και δυο ισοπαλίες, χωρίς να έχει δεχθεί κάποιο γκολ παράλληλα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από την Τρανμίρ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα οκτώ από τα εννέα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.