Betarades.gr: Όλα για το στοίχημα.

* Σημειώθηκε over 2,5 στα δύο από τα 13 τελευταία παιχνίδια της Γουίγκαν με αντίπαλο την ΚΠΡ σε όλες τις διοργανώσεις.

* Η Γουίγκαν αναδείχθηκε ισόπαλη από το ημίχρονο στα πέντε από τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της με αντίπαλο την ΚΠΡ σε όλες τις διοργανώσεις.

* Η ΚΠΡ παραμένει αήττητη στα επτά τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο τη Γουίγκαν σε όλες τις διοργανώσεις.

ΓΟΥΪΓΚΑΝ

Στα αρνητικά αποτελέσματα επέστρεψε και πάλι η Γουίγκαν στο πρωτάθλημα. Αφού επικράτησε της Μπλάκμπερν (3-0 εντός έδρας), και μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Μπέρμιγχαμ (1-1 εντός έδρας), το συγκρότημα του Κάλντγουελ δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Νότιγχαμ Φόρεστ την προηγούμενη βδομάδα, γνωρίζοντας την εκτός έδρας ήττα με 4-3. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τα γκολ των Ασομπαλόνγκα (6’) και Μπούρκε (53’, 78’), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν ισάριθμες φορές με τους Τζέικομπς (11’) και Γκριγκ (65’, 86’). Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση υπέρ της Νότιγχαμ Φόρεστ διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Λαμ. Απογοητευμένος και εκνευρισμένος από την ήττα εμφανίστηκε στις δηλώσεις του ο προπονητής της Γουίγκαν, ο οποίος εξαπέλυσε πυρά κατά των αποφάσεων που πήρε ο διαιτητής. Παρελθόν αποτελεί από το σύλλογο ο Τσόου (ΜΕ), ο οποίος μετακόμισε με τη μορφή μεταγραφής στη Ρος Κάουντι. Παράλληλα η Χαρτς απέρριψε νέα, βελτιωμένη πρόταση της Γουίγκαν για τη μεταγραφή του Πάτερσον (ΑΜ).

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 4-3 γνώρισε η Γουίγκαν από τη Νότιγχαμ Φόρεστ, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε no-goal στο ένα από τα έξι τελευταία παιχνίδια της Γουίγκαν σε όλες τις διοργανώσεις.

ΚΠΡ

Μετά τις δύο σερί νίκες που πανηγύρισε επί των Λιντς (3-0 εντός έδρας) και Κάρντιφ (2-0 εκτός έδρας) η ΚΠΡ γνώρισε ισάριθμες ήττες από τις Μπάρνσλεϊ (3-2 εκτός έδρας) και Πρέστον (2-0 εντός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Μπέκφορντ στο 21’, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ο Ονουόχα με αυτογκόλ στο 52’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Μεσοβδόμαδα το συγκρότημα του Χάσελμπαϊνκ πήρε το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο του Λιγκ Καπ Αγγλίας, επικρατώντας εντός έδρας με 2-1 της Ρότσντεϊλ. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Λουντ στο 5’, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 41’ με τον Σάντρο. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής ήταν αυτός που ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ΚΠΡ με το γκολ του στο 74’. Σύμφωνα με δημοσιεύματα από την Αγγλία ο Μπέντνερ (ΕΠ) βρίσκεται πολύ κοντά σε συμφωνία με τους Λονδρέζους. Αξίζει να σημειώσουμε πως ο Δανός ποδοσφαιριστής είναι ανενεργός από τον περασμένο Απρίλιο, όταν κι αποχώρησε από τη Βόλφσμπουργκ.

Προηγούμενο ματς: Το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο του Λιγκ Καπ Αγγλίας εξασφάλισε η ΚΡΠ επικρατώντας εντός έδρας με 2-1 της Ρότσντεϊλ.

Στατιστικό: Η ΚΠΡ πανηγύρισε μόλις μία νίκη στα έντεκα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.