Betarades.gr: Όλα για το στοίχημα.

ΓΟΥΕΞΦΟΡΝΤ

Ανταγωνιστική για παραπάνω από μια ώρα παιχνιδιού κόντρα στην Σάμροκ Ρόβερς ήταν η Γουέξφορντ, αλλά αυτό δεν αρκούσε για να αποφύγει την ήττα (3-1 εκτός έδρας). Ευτύχησε να προηγηθεί στο 19’ με πέναλτι, αλλά πήγε με την πλάτη τον τοίχο στα αποδυτήρια (36’, 39’). Στην επανάληψη δεν μπόρεσε να δημιουργήσει απειλητικές καταστάσεις για γκολ, δέχθηκε το 3-1 στο 70’. Έμεινε μάλιστα με δέκα παίκτες στο 78’ και ήταν πολύ δύσκολο γι’ αυτήν να επιστρέψει στο παιχνίδι.

Τρίτη ήττα στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια, εξακολουθεί να βρίσκεται στην προτελευταία θέση της κατάταξης, με τη διαφορά στους πέντε πλέον από τη δέκατη Φιν Χαρπς, αλλά έχει δύο ματς περισσότερα, έχοντας παράλληλα διαφορά ασφαλείας από τον απευθείας υποβιβασμό, αφού βρίσκεται στο +8 από την ουραγό Λόνγκφορντ. Συνεχίζει στο FAI Cup καθώς έκανε την έκπληξη και πέταξε εκτός συνέχειας τη Σλίγκο Ρόβερς (2-1 εντός έδρας). Αξίζει να σημειωθεί, τέλος, ότι οι έξι πρόσφατες εντός έδρας αναμετρήσεις της στο πρωτάθλημα συνοδεύτηκαν από N/G.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη – πρόκριση επί της Σλίγκο Ρόβερς για το FAI Cup.

Στατιστικό: Έξι σερί N/G μετράει η Γουέφορντ στα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

ΝΤΑΝΤΑΛΚ

Με το μυαλό στα «διπλά» παιχνίδια με τη Λέγκια Βαρσοβίας η Ντάνταλκ παραμέλησε θα λέγαμε αρκετά το πρωτάθλημα, καθώς προέρχεται από δύο σερί ήττες. Στο τελευταίο ηττήθηκε με 2-1 από τη Μπρέι (εκτός έδρας), πληρώνοντας κυρίως την αδράνεια της αμυντικής της λειτουργίας. Δεν τα κατάφερε στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λγικ κόντρα στη Λέγκια, καθώς μετά την εντός έδρας ήττα (0-2) ακολούθησε η εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) στη Βαρσοβία κι ενώ μάλιστα το σύνολο του Κένι προηγήθηκε και έχασε μεγάλη ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση καθώς αγωνίστηκε για παραπάνω από 25 λεπτά με παίκτη περισσότερο. Στο πρωτάθλημα της Ιρλανδίας μετά από 20 αγωνιστικές που έχει δώσει η Ντάνταλκ παρέμεινε στην κορυφή της κατάταξης, στο +3 από την Ντέρι (έχει τρία παιχνίδι λιγότερα όμως) και στο +4 από την τρίτη Κορκ και δεν δείχνει να ανησυχεί ιδιαίτερα για το πρωτάθλημα. Μακριά από την έδρα της έχει απολογισμό 8-0-3, έχοντας σκοράρει στα εννιά απ’ αυτή την ενδεκάδα αγώνων.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (αποκλεισμός) 1-1 με τη Λέγκια στη Βαρσοβία.

Στατιστικό: 2-3 γκολ τα τρία από τα τέσσερα τελευταία επίσημα παιχνίδια της ανεξαρτήτως διοργάνωσης.