*Στον πρώτο γύρο: Κλαμπ Μπριζ – Βέστερλο 4-0

ΒΕΣΤΕΡΛΟ

Στην τελική ευθεία μπαίνει η κανονική περίοδος του πρωταθλήματος και όλα τα ματς είναι κρίσιμα. Η Βέστερλο πίστεψε στο θετικό αποτέλεσμα την περασμένη εβδομάδα, προηγούνταν επί της Σαρλερουά εκτός έδρας μέχρι το 74’, ωστόσο τα τελευταία 15 λεπτά εξελίχθηκαν σε… εφιάλτη. Δέχτηκε δύο γκολ και υπέστη μια πικρή ήττα, που την άφησε στους 22 πόντους, αλλά για καλή της τύχη έχασε και η ουραγός Μουσκρόν, συνεπώς η μεταξύ τους διαφορά έμεινε στους 4 πόντους. Παρ’ όλα αυτά, η Βέστερλο δεν μπορεί να αισθάνεται ασφάλεια, διότι έχει εξαιρετικά δύσκολο πρόγραμμα μέχρι το φινάλε, αφού μετά την Κλαμπ Μπριζ, ακολουθούν Οστάνδη (εντός), Ζούλτε Βάρεγκεμ (εκτός) και Γκενκ (εντός). Με ανάμεικτα αποτελέσματα εντός έδρας η Βέστερλο, μετράει ρεκόρ 2-2-3 στα τελευταία εφτά ματς.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 για τη Βέστερλο κόντρα στη Σαρλερουά.

Στατιστικό: Από 4/6 εντός έδρας Over 2,5 και G/G προέρχεται η Βέστερλο (παίξτο στην Goalbet).

Το Βέστερλο – Κλαμπ Μπριζ παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ

Πισωγύρισμα αποτέλεσε για την Κλαμπ Μπριζ η εκτός έδρας ήττα 1-0 απ’ τη Λόκερεν την περασμένη εβδομάδα. Δεν είχε πάθος και ενέργεια στο παιχνίδι της η ομάδα του Μισέλ Πρεντόμ, δέχτηκε το γκολ στο 27’ και στη συνέχεια «βραχυκύκλωσε» επιθετικά χωρίς να έχει δυνατότητα να βγάλει ευκαιρίες. Ήταν μια οδυνηρή, πλην όμως απόλυτα δίκαιη, ήττα για την Κλαμπ Μπριζ, που έμεινε στους 59 πόντους και πλέον έχει «συγκάτοικο» στην κορυφή την Άντερλεχτ. Με δεδομένο ότι απ’ τα τέσσερα ματς που απομένουν, τα δύο είναι με Βέστερλο (εκτός) και Σιντ Τρούιντεν (εντός), η Κλαμπ Μπριζ έχει θεωρητικά βατό πρόγραμμα, ωστόσο μπορεί να προκύψουν απώλειες  στα εντός έδρας με Ζούλτε Βάρεγκεμ και Γκενκ. Από δύο σερί εκτός έδρας ήττες έρχονται οι φιλοξενούμενοι από Γάνδη και Λόκερεν, όπου μάλιστα δε σκόραραν!

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 για την Κλαμπ Μπριζ κόντρα στη Λόκερεν.

Στατιστικό: 11/13 εκτός έδρας NG μετράει η Κλαμπ Μπριζ.