* Αήττητη η Γουέστ Χαμ στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της κόντρα στη Γιουνάιτεντ για την Πρέμιερ Λιγκ (1-3-0).

* Μόνο νίκες για τη Γιουνάιτεντ στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές.

* Στον πρώτο γύρο: Μάντσεστερ Γιουν. – Γουέστ Χαμ 1-1

* Στο Λιγκ Καπ (30/11): Μάντσεστερ Γιουν. – Γουέστ Χαμ 4-1

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ

Δύσκολη η σημερινή αποστολή της Γουέστ Χαμ, όμως ταυτόχρονα το όνομα της αντιπάλου συνιστά την ιδανική… πρόκληση για την επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα. Τα “σφυριά” δεν τα κατάφεραν στη σαββατιάτικη αναμέτρηση με τη Λέστερ, με το ατυχές 1-0 να παίρνει τη σκυτάλη από τα διαδοχικά τρίποντα επί των Μπέρνλι (1-0), Χαλ (1-0) και Σουόνσι (1-4). Στο 3-2-1 το σερί στα έξι τελευταία εντός έδρας ματς πρωταθλήματος, με τους παίκτες του Μπίλιτς να αρχίζουν να προσαρμόζονται στο νέο τους “σπίτι” (σ.σ. μετακόμισαν φέτος στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου).

Στη 12η θέση του πίνακα βρίσκονται αυτή τη στιγμή οι Λονδρέζοι, οπότε υπάρχει ανάγκη… βαθμοθηρίας. Σε τσεκ της τελευταίας στιγμής θα υποβληθεί ο αρχηγός Μαρκ Νομπλ, παραμένουν στα πιτς οι Όξφορντ, Μαζουακού, Τορέ, Ζαζά, Μπαϊράμ, Κόλινς και Σακό.

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την εκτός έδρας ήττα από τη Λέστερ με 1-0. Το γκολ σημειώθηκε στο 20ο λεπτό.

Στατιστικό: Η ήττα αυτή πήρε τη σκυτάλη από τρεις διαδοχικές νίκες.

Δείτε τα Προγνωστικά Πρέμιερ Λιγκ (Κλικ εδώ)

Το Γουέστ Χαμ – Μάντσεστερ Γιουν. παίζει στην Betshop

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝ.

Η Γιουνάιτεντ, από την πλευρά της, έρχεται με εξαιρετική ψυχολογία και με διάθεση να συνεχίσει να κερδίζει το χαμένο έδαφος στον πίνακα. Μόνο νίκες για την ομάδα του Μουρίνιο στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές, στο 6-4-0 το αήττητο σερί στην τελευταία δεκάδα αγώνων πρωταθλήματος. Παραμένει, βέβαια, η ομάδα στην 6η θέση, όμως πλέον βρίσκεται μόλις στο -4 από την 3η Άρσεναλ και στο -3 από τις Τότεναμ και Μάντσεστερ Σίτι. Στο 3-1-0 το σερί στις τελευταίες τέσσερις εξόδους για την Πρέμιερσιπ (ενεργητικό οκτώ γκολ σε αυτά τα τέσσερα ματς).

Απών από το σημερινό ματς (και για τον επόμενο μήνα) ο κεντρικός αμυντικός Μπαϊγί, που αναχώρησε για τις υποχρεώσεις του με την Ακτή Ελεφαντοστού στο Κόπα Άφρικα. Στα πιτς οι Ρούνεϊ και Σο, στο 50-50 ο Κάρικ, που ταλαιπωρείται από ασθένεια.

Προηγούμενο ματς: Πέτυχε τη δύσκολη εντός έδρας νίκη επί της Μίντλεσμπρο με 2-1. Μπήκε πίσω στο σκορ στο 67ο λεπτό, ισοφάρισε με τον Μαρσιάλ στο 85′ κι έκανε την ανατροπή με τον Πογκμπά ένα λεπτό αργότερα.

Στατιστικό: Έχει σκοράρει από δύο γκολ και πάνω σε καθένα από τα τέσσερα τελευταία ματς πρωταθλήματος (παίξτο στην Betshop).