Betarades.gr: Όλα για το στοίχημα.

* Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στον 3ο γύρο του περσινού Γιουρόπα Λιγκ, με την Άστρα να πετυχαίνει μία μεγάλη πρόκριση με μία ισοπαλία (2-2 εκτός) και μία νίκη (2-1 εντός).

* Πλέι οφ Γιουρόπα Λιγκ – Ρεβάνς. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση επανάληψης του σκορ του πρώτου αγώνα ακολουθεί παράταση και -αν χρειαστεί- πέναλτι.

Στο πρώτο ματς (Άστρα – Γουέστ Χαμ 1-1, 18/08): Την περασμένη Πέμπτη οι δύο ομάδες συναντήθηκαν επί ρουμανικού εδάφους, μένοντας στο ισόπαλο 1-1. Η Γουέστ Χαμ προηγήθηκε στο 45′ με εύστοχο πέναλτι του Νομπλ, με την Άστρα να ισοφαρίζει με τον Αλίμπετς στο 83′.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ (Αγγλία, 117)

Για δύο αποτελέσματα παίζει σήμερα η Γουέστ Χαμ, η οποία βολεύεται και με μία ισοπαλία με σκορ 0-0. Βέβαια, τα “σφυριά” είναι αποφασισμένα να επιδιώξουν τη νίκη-πρόκριση, προκειμένου να πάρουν και μία έμμεση εκδίκηση για τον περσινό αποκλεισμό. Η ομάδα του Μπίλιτς προέρχεται από την παρθενική φετινή νίκη της στην Πρέμιερ Λιγκ, με το 1-0 επί της Μπόρνμουθ να παίρνει τη σκυτάλη από το ατυχές 2-1 της πρεμιέρας στο εκτός έδρας ντέρμπι με την Τσέλσι.

Έχοντας, βέβαια, ως δεδομένες τις πολλές απουσίες, ο Μπίλιτς ξεκαθάρισε στη χθεσινή συνέντευξη Τύπου ότι είναι διατεθειμένος να παρατάξει την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα: “Θα χρησιμοποιήσουμε το καλύτερο δυνατό σχήμα. Αυτό το παιχνίδι αποτελεί για εμάς μεγάλη προτεραιότητα, καθώς θέλουμε πάρα πολύ την πρόκριση”.

Στο 50-50 ενόψει του σημερινού ματς οι μεσοεπιθετικοί Παγέ και Λανσίνι, αν τελικά βρεθούν στη 18άδα σίγουρα θα καθίσουν στον πάγκο. Παραμένουν στα πιτς οι τραυματίες Σακό (εκτός ευρωπαϊκής λίστας), Κάρολ, Αγιού, Φεγκουλί και Κρέσγουελ, ενώ δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής ο Μαζουακού (εκτός ευρωπαϊκής λίστας και ο αριστερός μπακ).

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας της Μπόρνμουθ με 1-0, με γκολ του Αντόνιο στο 85ο λεπτό. Είχε προηγηθεί αποβολή των φιλοξενούμενων στο 77′.

Στατιστικό: G/G τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της σε επίπεδο Γιουρόπα Λιγκ.

Το Γουέστ Χαμ – Άστρα παίζει στην Betshop

ΑΣΤΡΑ ΓΚΙΟΥΡΓΚΙΟΥ (Ρουμανία, 143)

Η Άστρα, από την πλευρά της, καλείται να επαναλάβει τον περσινό άθλο, όμως είναι γεγονός ότι η παρούσα αγωνιστική της κατάσταση δεν επιτρέπει μεγάλη αισιοδοξία. Μετρά μόλις μία νίκη στα οκτώ τελευταία επίσημα παιχνίδια της (1-3-4) και στο ρουμανικό πρωτάθλημα βρίσκεται στην 11η θέση του πίνακα μετά το πέρας των πέντε πρώτων αγωνιστικών, με συγκομιδή μόλις τεσσάρων βαθμών. Θυμίζουμε ότι οι Ρουμάνοι είχαν αποκλειστεί από την Κοπεγχάγη στον 3ο γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ (μία ισοπαλία και μία ήττα).

Πάρα πολλά τα παράπονα της Άστρα από τη διαιτησία του πρόσφατου αγώνα πρωταθλήματος με την Κλουζ (βαριά ήττα με 5-1), ενώ ο κόουτς Σουμούντιτσα τόνισε ενόψει της σημερινής ρεβάνς: “Η αποστολή μας είναι πολύ δύσκολη. Αναγνωρίζω το γεγονός ότι δεν είμαστε καλοί τον τελευταίο καιρό, έχοντας σημαντικές αδυναμίες ειδικά στην άμυνα”.

Χωρίς αγωνιστικά προβλήματα ταξίδεψε η Άστρα στη Ρουμανία, με τον Αλίμπετς να παίρνει φανέλα βασικού στο σημερινό ματς, εξαργυρώνοντας το γκολ που πέτυχε (ως αλλαγή) στο πρώτο παιχνίδι επί ρουμανικού εδάφους.

Προηγούμενο ματς: Υπέστη τη βαριά εκτός έδρας ήττα από την Κλουζ με 5-1 για το ρουμανικό πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της για όλες τις διοργανώσεις.