* Η Βέρντερ Βρέμης παραμένει αήττητη στα 13 από τα 14 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της με αντίπαλο την Γκλάντμπαχ σε όλες τις διοργανώσεις.

* Η Βέρντερ Βρέμης γνώρισε την ήττα στα τρία τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε over 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Βέρντερ Βρέμης με αντίπαλο την Γκλάντμπαχ σε όλες τις διοργανώσεις.

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει η Βέρντερ Βρέμης στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες συγκέντρωσε μόλις δύο βαθμούς. Πιο συγκεκριμένα αφού αναδείχθηκε ισόπαλο με τις Κολωνία (1-1 εντός έδρας) και Χόφενχαϊμ (1-1 εκτός έδρας) το συγκρότημα του Νούρι δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Ντόρτμουντ (2-1 εντός έδρας), Μπάγερν Μονάχου (2-1 εντός έδρας) και Άουγκσμπουργκ (3-2 εκτός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Γκέμπρε Σελασιέ στο 26’, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Σμιντ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 65’ ο Κρούζε έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ τη Βέρντερ Βρέμης από την άσπρη βούλα του πέναλτι.

Η απάντηση της Άουγκσμπουργκ ήρθε στο 79’ με τον Κου, ενώ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπομπαντίγια ήταν αυτός που της χάρισε τους τρεις βαθμούς της νίκης, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Η τελευταία εντός έδρας νίκη που πανηγύρισαν οι «πράσινοι» για την ίδια διοργάνωση χρονολογείται στις 3 Δεκεμβρίου του 2016 κόντρα στην Ίνγκολσταντ (2-1). Οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη της κατάταξης βρίσκεται η Βέρντερ Βρέμης με τους 16 βαθμούς που συγκέντρωσε μετά το πέρας 19 αγωνιστικών. Αν και νιώθει ενοχλήσεις ο Μοϊσάντερ αναμένεται να πάρει φανέλα βασικού στη σημερινή αναμέτρηση, αντικαθιστώντας τον Βελίκοβιτς στο κέντρο της αμυντικής γραμμής. Στο αριστερό άκρο αυτής θα επιστρέψει ο Σ. Γκαρσία, ο οποίος ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού που αντιμετώπιζε.

Προηγούμενο ματς: Με άδεια χέρια επέστρεψε η Βέρντερ Βρέμης από την έδρα της Άουγκσμπουργκ καθώς γνώρισε την ήττα με 3-2, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Βέρντερ Βρέμης δέχθηκε τουλάχιστον δύο γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

Στοιχημάτισε τώρα στο Βέρντερ – Γκλάντμπαχ

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ

Το εισιτήριο για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Γερμανίας εξασφάλισε μεσοβδόμαδα η Γκλάντμπαχ, επικρατώντας εκτός έδρας με 2-0 της Γκρόιτερ Φιρτ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 12’ με τον Βεντ, προτού ο Αζάρ διπλασιάσει τα τέρματά τους στο 36’ από την άσπρη βούλα του πέναλτι, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Αξίζει να σημειώσουμε πως οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν με δέκα ποδοσφαιριστές από το 18’, λόγω της απευθείας αποβολής του Πιντέρ. Για δεύτερη φορά τη φετινή σεζόν το συγκρότημα του Χέκινγκ παραμένει αήττητο για τρεις σερί αγωνιστικές στο πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα μετά το ισόπαλο αποτέλεσμα κόντρα στην Ντάρμσταντ (0-0 εκτός έδρας) επικράτησε των Λεβερκούζεν (3-2 εκτός έδρας) και Φράιμπουργκ (3-0 εντός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 72’ με τον Στιντλ, προτού ο Ράφαελ διπλασιάσει τα τέρματά τους έξι λεπτά αργότερα.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χέρμαν. Στις εννέα συνολικά εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Γκλάντμπαχ για την ίδια διοργάνωση σημείωσε μία νίκη, δύο ισοπαλίες κι έξι ήττες (6-20 τα γκολ). Ο Ελβεντί ξεπέρασε πλήρως τον τραυματισμό που τον ταλαιπωρούσε και συμπεριλήφθηκε στην αποστολή του προπονητή του για τη σημερινή αναμέτρηση στη Βρέμη. Ο Χαν αναμένεται να αντικαταστήσει τον τιμωρημένο Στιντλ στην κορυφή της επίθεσης. «Η αναμέτρηση κόντρα στη Βέρντερ Βρέμης είναι η πιο σημαντική στη μέχρι τώρα πορεία μου με την Γκλάντμπαχ», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής του συλλόγου, Ντίτερ Χέκινγκ. Την Πέμπτη (16/2) η Γκλάντμπαχ υποδέχεται στην έδρα της τη Φιορεντίνα, στο πλαίσιο της φάσης των «32» του Γιουρόπα Λιγκ.

Προηγούμενο ματς: Η Γκλάντμπαχ επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 της Γκρόιτερ Φιρτ για το Κύπελλο Γερμανίας.

Στατιστικό: Η Γκλάντμπαχ σημείωσε τουλάχιστον τρία γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο τη Βέρντερ Βρέμης σε όλες τις διοργανώσεις (παίξτο στην Interwetten)