ΒΟΛΟΥΝ

Χαρακτήρα δείχνει στα τελευταία παιχνίδια της η Βόλουν. Η ομάδα του Κβαρτσιάνι κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια τη Ζόρια και να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1). Προηγήθηκε στο πρώτο μέρος (31’), δέχθηκε ασφυκτική πίεση από την αντίπαλο της, όταν έμεινε με δέκα παίκτες στο 59’ αυτή μεγάλωσε, δεν άντεξε και ισοφαρίστηκε στο 71’, με την αντίπαλο της να ολοκληρώνει και αυτή το ματς με δέκα (83’). Παρότι γνωρίζει ότι θα διαλυθεί μετά το τέλος της σεζόν, δεν παρατάει στην τύχη κανένα παιχνίδι, άσχετα βέβαια αν παρέμεινε για πέμπτη σερί αγωνιστική χωρίς «τρίποντο» (0-4-1). Ανέβηκε στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα, θα μπορούσε να βρίσκεται ακόμη ψηλότερα αν δεν υπήρχαν τα πολλά οικονομικά προβλήματα που την ανάγκασαν να χάσει συνολικά 18 πόντους. Εντός έδρας έχει απολογισμό 4-4-3 με 17-14 τέρματα. Στις πρόσφατες έξι αναμετρήσεις στην έδρα κρατάει το αήττητο (3-3-0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Ζόρια.

Στατιστικό: 5/6 Under 2,5 μετράει η Βόλουν στα τελευταία της παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

ΟΛΕΞΑΝΤΡΙΑ

Από την άλλη πλευρά η Ολεξάντρια φανερά επηρεασμένη από τα συνεχόμενα παιχνίδια σε πρωτάθλημα και Κύπελλο υπέστη τη βαριά εντός έδρας ήττα με 4-0 από τη Ντνιέπρ. Άντεξε για ένα ημίχρονο, στην επανάληψη «εξαφανίστηκε» από το γήπεδο και η αντίπαλος της έκανε πάρτι πετυχαίνοντας τέσσερα τέρματα. Το συγκρότημα του Σαράν τρέχει ρεκόρ 2-2-2 στις τελευταίες αναμετρήσεις του στο πρωτάθλημα, είδε την Καρπάτι να μειώνει τη διαφορά στους τέσσερις πόντους τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε, ωστόσο παραμένει το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση της τρίτης θέσης, η οποία σε περίπτωση που η Σαχτάρ κατακτήσει το Κύπελλο θα οδηγήσει στην Ευρώπη. Εκτός έδρας τρέχει ρεκόρ 3-4-4 με 12-16 τέρματα. Αξίζει να αναφερθεί ότι στις πέντε πρόσφατες εξόδους του είναι αήττητο με τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 4-0 από τη Ντνίπρο.

Στατιστικό: Τέσσερα διαδοχικά G/G και Over 2,5 μετράει η Ολεξάντρια στα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.