* Επαναληπτικός για τους “16” του Κυπέλλου Ισπανίας. Σε ισχύ το εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση επανάληψης του σκορ του πρώτου αγώνα ακολουθεί παράταση και -αν χρειαστεί- πέναλτι.

Στο πρωτάθλημα (18/09/16): Βιγιαρεάλ – Σοσιεδάδ 2-1

Στο πρώτο ματς: Σοσιεδάδ – Βιγιαρεάλ 3-1

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ (Α’)

Θα καταφέρει η Βιγιαρεάλ να κάνει τη μεγάλη ανατροπή και να πάρει αυτή το εισιτήριο για τους “8”; Το σίγουρο είναι ότι το “κίτρινο υποβρύχιο” έχει σήμερα μία πολύ δύσκολη αποστολή, καθώς επιζητά νίκη με σκορ 2-0 ή με τρία γκολ διαφορά σε σκορ από 4-2 και πάνω. Στάθηκε αξιόμαχη την Κυριακή απέναντι στην Μπαρτσελόνα, δεχόμενη την ισοφάριση στο 90ο λεπτό. Βρίσκεται στην 5η θέση της Πριμέρα Ντιβισιόν με 30 βαθμούς, στο +1 από τη σημερινή της αντίπαλο. Εξαιρετική εντός έδρας η ομάδα του Εσκριμπά, χαρακτηριστικό το σερί 3-2-1 στα έξι τελευταία “εντός” για όλες τις διοργανώσεις.

Υποβλήθηκε σε επέμβαση στο χέρι και χάνει το σημερινό ματς ο αμυντικός Μουσάτσιο. Στα πιτς οι Τσερίσεφ και Σολδάδο, στο Κόπα Άφρικα ο Κογκολέζος επιθετικός Μπακαμπού.

Προηγούμενο ματς: Έμεινε στο ισόπαλο 1-1 στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Μπαρτσελόνα. Αποβολή για τον Χάουμε Κόστα στο 94′.

Στατιστικό: G/G τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της για όλες τις διοργανώσεις.

ΣΟΣΙΕΔΑΔ (Α’)

Η Σοσιεδάδ, από την πλευρά της, έρχεται με τον τίτλο του φαβορί στη σημερινή ρεβάνς μετά το νικηφόρο 3-1 του “Ανοέτα”. Βέβαια, υπέστη σαφές πλήγμα στο γόητρο και στην ψυχολογία το περασμένο Σάββατο, καθώς κανείς δεν περίμενε μία εντός έδρας ήττα από τη Σεβίλλη με τέσσερα γκολ διαφορά. Ήταν η πρώτη ήττα των Βάσκων στην τελευταία πεντάδα αγώνων τους για όλες τις διοργανώσεις (3-1-1) και τους κράτησε στην 6η θέση του πίνακα της Πριμέρα Ντιβισιόν. Νικηφόρα τα 4/5 τελευταία εκτός έδρας ματς για όλες τις διοργανώσεις.

Ξεπέρασαν πλήρως τις ενοχλήσεις τους και συμπεριλήφθηκαν στην αποστολή ο μπακ Γιούρι και ο μέσος Ιγιαραμέντι. Δεν ισχύει το ίδιο για τον αμυντικό Μίκελ Γκονζάλεθ και τον επιθετικό Κάρλος Βέλα. Στα πιτς οι Αχιρέτσε, Κάρλος Μαρτίνεθ, Μπεργκάρα και Ραούλ Νάβας.

Προηγούμενο ματς: Υπέστη τη βαρύτατη εντός έδρας ήττα από τη Σεβίλλη με 0-4.

Στατιστικό: G/G & Over 3,5 τα 3/4 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για όλες τις διοργανώσεις (παίξτο σε μία από τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες).