* Η Στουτγκάρδη επικράτησε από το ημίχρονο στα έξι από τα επτά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Σαντχάουζεν διατήρησε ανέπαφη την εστία της στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ

Μετά τις δύο σερί ήττες που γνώρισε από τις Ανόβερο (2-1 εντός έδρας) και Βίρτσμπουργκ Κίκερς (3-0 εκτός έδρας) η Στουτγκάρδη πανηγύρισε ισάριθμες νίκες κόντρα στις Σαν Πάουλι (1-0 εκτός έδρας) και Φορτούνα Ντίσελντορφ (2-0 εντός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 13’ με τον Τερόντι. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε επτά λεπτά αργότερα ο Γκριν. Στις εννέα συνολικά εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε το συγκρότημα του Βολφ για την ίδια διοργάνωση σημείωσε επτά νίκες και δύο ήττες. Στις επτά σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ στις έξι σημειώθηκε goal-goal.

Παρά το γεγονός πως ο προπονητής της Στουτγκάρδης αρέσκεται να αλλάζει συχνά το σύστημά του κόντρα στη Σαντχάουζεν δεν αποκλείεται να παρατάξει την ίδια ομάδα σε σχέση με την αναμέτρηση της προηγούμενης βδομάδας κόντρα στη Φορτούνα Ντίσελντορφ. Εκτός αγωνιστικών χώρων για περίπου δύο βδομάδες τέθηκε ο Πάβαρντ (ΑΜ), ο οποίος τραυματίστηκε στον αστράγαλο μεσοβδόμαδα. «Είναι κάτι που μας δυσαρέστησε πολύ», είπε ο προπονητής του συλλόγου μιλώντας στα γερμανικά ΜΜΕ, ενώ συνέχισε λέγοντας: «Η Σαντχάουζεν παίζει εντυπωσιακό ποδόσφαιρο, είναι πειθαρχημένη και χρειάζεται προσοχή».

Προηγούμενο ματς: Νικήτρια αναδείχθηκε η Στουτγκάρδη στην έδρα της επικρατώντας με 2-0 της Φορτούνα Ντίσελντορφ, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Στουτγκάρδη σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα έξι από τα επτά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (παίξτο στην Betshop)

Στοιχημάτισε τώρα στο Στουτγκάρδη – Σαντχάουζεν

ΣΑΝΤΧΑΟΥΖΕΝ

Τον αποκλεισμό από τη φάση των «16» του Κυπέλλου Γερμανίας γνώρισε μεσοβδόμαδα η Σαντχάουζεν, μετά την εντός έδρας ήττα της με 4-1 από τη Σάλκε. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, καταφέρνοντας να προηγηθούν με 3-0 χάρη στα γκολ των Σοπφ (38’), Καλιγκιούρι (43’) και Νάλντο (45’). Στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 64’ ο Γούτεν μείωσε για τους γηπεδούχους. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Κονοπλιάνκα στο 71’. Στο πρωτάθλημα το συγκρότημα του Κότσακ παραμένει αήττητο εδώ και πέντε αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες. Πιο συγκεκριμένα επικράτησε των Νυρεμβέργη (3-1 εκτός έδρας), Φορτούνα Ντίσελντορφ (3-0 εκτός έδρας) και Άουε (2-0 εντός έδρας), ενώ παράλληλα μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Βίρτσμπουργκ Κίκερς (0-0 εντός έδρας) και Ανόβερο (0-0 εκτός έδρας).

Κόντρα στην Άουε την προηγούμενη βδομάδα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με το αυτογκόλ του Τίφερτ. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο 76’ ο Γούτεν. Αήττητη παραμένει η Σαντχάουζεν στις τέσσερις τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση (τρεις νίκες, μία ισοπαλία). Στις τρεις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ στις δύο σημειώθηκε goal-goal.

Προηγούμενο ματς: Η Σαντχάουζεν γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 4-1 από τη Σάλκε για το Κύπελλο Γερμανίας.

Στατιστικό: Η Σαντχάουζεν παραμένει αήττητη στα πέντε τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.