ΒΑΡΜΠΕΡΓΚΣ

Ότι δεν κατάφερε να κάνει τις προηγούμενες δύο αγωνιστικές η Βάρμπεργκς το πέτυχε στο εκτός έδρας με τη Συριάνσκα, επικρατώντας της με 2-0, εκτός έδρας. Αγωνίστηκε για παραπάνω από 70 λεπτά με παίκτη παραπάνω και το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο. Έκανε το 1-0 στο 22’, πήγε να το διατηρήσει και κινδύνεψε σε πολλές στιγμές, ευτυχώς γι’ αυτή όμως ολοκλήρωσε το θρίαμβο με γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων (94’). Πρώτο παιχνίδι που κράτησε το μηδέν πίσω, αποτελεσματική μπροστά, βρίσκει δίχτυα με πολλούς τρόπους. Υποδέχεται τη Φρέι και θέλει να δώσει συνέχεια στις θετικές εμφανίσεις. Για ακόμη μία αγωνιστική ο τεχνικός Βάλεμαρκ θα παρατάξει την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα, αφού το απουσιολόγιο είναι λευκό.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Συριάνσκα.

Στατιστικό: Τέσσερα σερί 2-3 γκολ μετράει η Βάρμπεργκς στα φετινά της παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

ΦΡΕΪ

Από τη δική της πλευρά η Φρέι ηττήθηκε με 2-1 από την Άνγκελχολμς στην έδρα της. Προηγήθηκε στο 11’ της αναμέτρησης, δεν χάρηκε πολύ, αφού ισοφαρίστηκε επτά λεπτά αργότερα (18’). Στην επανάληψη βγήκε μπροστά να κυνηγήσει τη νίκη, το ίδιο έκανε και η αντίπαλος, η οποία στάθηκε πιο τυχερή και πήρε τους τρεις βαθμούς με γκολ στο 71’. Δεύτερη σερί αγωνιστική που αγνοεί το «τρίποντο», μετά την ισοπαλία 2-2 με τη Ντέγκερφορς, εκτός έδρας. Από τα πρώτα φαβορί για τον υποβιβασμό, ωστόσο παλεύει όλα της τα παιχνίδια και δεν θα παραδοθεί εύκολα.  Αποθεραπεύτηκε πλήρως και είναι έτοιμος ο Τίτο (ΤΕ).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-1 από την Άνγκελχολμς.

Στατιστικό: Τρία συνεχόμενα G/G και Over 2,5 μετράει η Φρέι στα τελευταία της παιχνίδια στο πρωτάθλημα.