*Δυο ήττες και δυο ισοπαλίες μετράει η Βόρεια Ιρλανδία κόντρα στην Ουκρανία.

*Αυτή είναι η πρώτη φορά που η Βόρεια Ιρλανδία συμμετέχει σε τελική φάση.

*Η ήττα από την Πολωνία έβαλε τέλος στο αήττητο σερί 12 αναμετρήσεων που έτρεχε η Βόρεια Ιρλανδία.

Δείτε αναλυτικά τα σημερινά παιχνίδια στο κουπόνι.

3ος όμιλος: Γερμανία 3, Πολωνία 3, Ουκρανία 0, Βόρεια Ιρλανδία 0

ΟΥΚΡΑΝΙΑ

Το μόνο σίγουρο είναι πως η Ουκρανία δικαιούταν κάτι παραπάνω κόντρα στη Γερμανία, ωστόσο, το συγκρότημα του Φομένκο ξεκίνησε με το αριστερό τις υποχρεώσεις του, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 από την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια. Η Ουκρανία πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, ενώ παρά το ότι βρέθηκε στο 19’ πίσω στο σκορ, πίεσε για την ισοφάριση, με τον Νόιερ ωστόσο, να φωνάζει “παρών”. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ουκρανοί έμειναν από δυνάμεις, πίεσαν ελάχιστα τη Γερμανία, ενώ ο Σβαϊνστάιγκερ στις καθυστερήσεις κλείδωσε τη νίκη για τα “πάντσερ”.

“Πρέπει να δημιουργήσουμε κόντρα στη Βόρεια Ιρλανδία όσες ευκαιρίες δημιουργήσαμε κόντρα στη Γερμανία, ωστόσο, αυτή τη φορά θα πρέπει να τις εκμεταλλευτούμε. Θέλουμε να αφήσουμε πίσω την ήττα της πρεμιέρας και καλούμαστε να ανακάμψουμε ψυχολογικά. Έχουμε προετοιμαστεί κατάλληλα και θα τα δώσουμε όλα για τη νίκη”, δήλωσε ο ομοσπονδιακός τεχνικός. Η ήττα από τη Γερμανία έβαλε παράλληλα, τέλος στο αήττητο σερί έξι αναμετρήσεων που έτρεχε η Ουκρανία σε όλες τις διοργανώσεις (πέντε νίκες, μια ισοπαλία), ενώ στα τελευταία τρία παιχνίδια της σημειώθηκαν συνολικά 13 τέρματα.

Στην ευχάριστη θέση να έχει όλους τους παίκτες στη διάθεση του βρίσκεται ενόψει του σημερινού “τελικού” βρίσκεται ο τεχνικός Φομένκο, που δεν αναμένεται να προχωρήσει σε αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στη Γερμανία.

Προηγούμενο ματς: Την ήττα με 2-0 από τη Γερμανία γνώρισε η Ουκρανία στην πρεμιέρα.

Στατιστικό: Under 2,5 τα έξι τελευταία επίσημα παιχνίδια της.

Το Ουκρανία – Β. Ιρλανδία παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΒΟΡΕΙΑ ΙΡΛΑΝΔΙΑ

Απείλησε ελάχιστα την Πολωνία καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, περιορίστηκε στα ανασταλτικά της καθήκοντα, ενώ με την εμφάνιση της δεν θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω, με τη Βόρεια Ιρλανδία να γνωρίζει την ήττα με 1-0. Άντεξε ένα ολόκληρο ημίχρονο στην ασφυκτική πίεση των Πολωνών, ωστόσο, στο 51΄ο Μίλικ κατάφερε να “ξεκλειδώσει” την άμυνα της. Αυτό ήταν και το πρώτο παιχνίδι της Βόρειας Ιρλανδίας σε τελική φάση Euro που γνωρίζει πως αν θέλει να συνεχίσει να ονειρεύεται καλείται να επιδείξει κάτι καλύτερο σήμερα κόντρα στην Ουκρανία.

“Το πρώτο μας παιχνίδι ήταν απογοητευτικό, θα πρέπει να αλλάξουμε πολλά κόντρα στην Ουκρανία, η οποία πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στην αναμέτρηση με τη Γερμανία. Μπορούμε να παίξουμε καλύτερα, γνωρίζουμε ωστόσο, πως ο βαθμός δυσκολίας είναι μεγάλος και θα πρέπει να γίνουμε πιο ανταγωνιστικοί”, δήλωσε χαρακτηριστικά ο ομοσπονδιακός τεχνικός Ο’Νιλ, που δεν έμεινε ικανοποιημένος από την εμφάνιση της ομάδας του.

Φυσικά, η ήττα από την Πολωνία έβαλε τέλος στο αήττητο σερί 12 αναμετρήσεων που έτρεχε η Βόρεια Ιρλανδία σε όλες τις διοργανώσεις (έξι νίκες, έξι ισοπαλίες), ενώ η εστία της παραβιάστηκε έπειτα από τρία παιχνίδια. Από την πλευρά του, ο τεχνικός Ο’ Νιλ δεν έχει να αντιμετωπίσει προβλήματα τραυματισμών και θα παρατάξει την καλύτερη ενδεκάδα κόντρα στην Ουκρανία με στόχο το ιδανικότερο αποτέλεσμα.

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί πως οι παίκτες της Βόρειας Ιρλανδίας θα αγωνιστούν με μαύρα περιβραχιόνια στη μνήμη του 24χρονου φιλάθλου Ντάρεν Ρότζερς που έχασε τη ζωή του την Κυριακή στη Νίκαια. Ο Βορειοϊρλανδός είχε καταναλώσει μεγάλες ποσότητες αλκοόλ, έχασε την ισορροπία του στην παραλία και χτύπησε το κεφάλι του σε πέτρα.

Προηγούμενο ματς: Την ήττα με 1-0 από την Πολωνία γνώρισε η Βόρεια Ιρλανδία στην πρεμιέρα.

Στατιστικό: N/G τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.