18η αγωνιστική

*Η Σπέτσια πήρε το Διπλό στις τέσσερις τελευταίες επισκέψεις της στην έδρα της Τσιταντέλα.

*2-3 Goals τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΤΣΙΤΑΝΤΕΛΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Μοντένα, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο τρίτο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 29′ με τον Κασάνο.

Αήττητο σερί έξι αγώνων για την Τσιταντέλα στο πρωτάθλημα, στο οποίο και μετράει πέντε νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Εντοάρντο Γκορίνι φιλοξενήθηκε από τη Μοντένα, με την οποία έμεινε στο 1-1.

Βρέθηκε πίσω από πολύ νωρίς, στην πορεία ισορρόπησε όμως την κατάσταση και έφτασε στην ισοφάριση με τη συμπλήρωση μισής ώρας. Είχε ευκαιρίες στην πορεία ακόμη και για την ανατροπή, ωστόσο στην πιο αξιόλογη της, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι σε κεφαλιά του Βίτα.

Πρώτη απώλεια μετά από πέντε σερί νίκες, οπότε και βρίσκεται στην πέμπτη θέση, την οποία και μοιράζεται με την Κρεμονέζε. Επικράτησε και στα τρία πιο πρόσφατα εντός της.

Τσιταντέλα Στατιστικά

*Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΠΕΤΣΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Μπάρι, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα στο 84′ με τον Βέρντε, για να μείνει με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις, όταν και αποβλήθηκε ο Ζουρκόφσκι.

Τη δεύτερη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Σπέτσια, μετά και τη νίκη 1-2 επί της Άσκολι. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λούκα Ντ’Άντζελο υποδέχθηκε τη Μπάρι, της οποίας και επικράτησε με 1-0.

Σε ένα αρκετά ισορροπημένο και με πολύ καλό ρυθμό παιχνίδι, οι δυο πλευρές ήταν ορεξάτες και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες, παρότι ήταν άστοχες στην τελική προσπάθεια. Η ίδια ωστόσο ήταν αυτή που χαμογέλασε στο φινάλε, καθώς βρήκε ανοργάνωτη την αντίπαλη άμυνα μετά από κλέψιμο, για να σημειώσει το μοναδικό τέρμα.

Συνεχίζει ωστόσο να βρίσκεται χαμηλά στην κατάταξη, έχοντας συγκεντρώσει μόλις 16 βαθμούς, όσους έχουν και οι Άσκολι και Λέκο. Πανηγύρισε δυο φορές το διπλό στις εννέα συνολικά εξόδους της (2-3-4).