*5η αγωνιστική

*Under 2,5 στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Η Ρόμα πανηγύρισε τη νίκη στα 5/6 τελευταία εκτός έδρας μεταξύ τους παιχνίδια (μία ήττα).

ΤΟΡΙΝΟ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (3-0) της Σαλερνιτάνα. Ντοπιέτα πέτυχε ο Ράντονιτς (41′, 50′), το σκορ άνοιξε ο Μπουοντζόρνο στο 15′.

Σκόραρε δύο φορές κόντρα στη ροή της αναμέτρησης και στάθηκε ιδιαίτερα τυχερή στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου’, όταν ο Καμπράλ των γηπεδούχων σημάδεψε με δύναμη το αριστερό δοκάρι του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς. Εμφατική νίκη για την Τορίνο επί της Σαλερνιτάνα στο “Arechi” το βράδυ της Δευτέρας, έκανε το 2Χ2 στη Σέριε Α κρατώντας, παράλληλα, το μηδέν στα μετόπισθεν.

Δυνατό crash test για την “γκρανάτα” απόψε κόντρα στη Ρόμα, της οποίας επικράτησε μόλις δύο φορές στις 12 τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις (τρεις ισοπαλίες, επτά ήττες): Τον Σεπτέμβριο 2016 και τον Απρίλιο 2021 με το ίδιο σκορ (3-1). “Διαθέτει κάποιους ιδιαίτερα ενοχλητικούς ποδοσφαιριστές που μπορούν να μας βάλουν δύσκολα, παράλληλα οι Κριστάντε και Μαντσίνι γνωρίζουν καλά πως να αμυνθούν με δύναμη”, ανέφερε ο προπονητής Γιούριτς.

Ευχάριστα τα νέα για τους Βλάσιτς και Ίλιτς που υπολογίζονται κανονικά για την αποψινή αναμέτρηση. Ο πρώτος αναμένεται να τοποθετηθεί στο κέντρο παρέα με τον Ρίτσι, ο δεύτερος θα τοποθετηθεί πίσω και δεξιά από τον μοναδικό προωθημένο Σαπάτα.

ΤΟΡΙΝΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Κράτησε το μηδέν στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

ΡΟΜΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-1) της Σέριφ Τίρασπολ. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με Κίκι (45+4′ αυτ.) και Λουκάκου (65′), ισοφάρισε προσωρινά ο Τοβάρ στο 57′. Με δέκα ολοκλήρωσαν οι γηπεδούχοι (90+7′ Ζοάο Πάουλο).

Πήρε από νωρίς την υπεροχή στην αναμέτρηση με τη Σέριφ Τίρασπολ, στάθηκε τυχερή στο 35′ (δοκάρι ο Μπέκελι) και προηγήθηκε με τυχερό τρόπο λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Χρειάστηκε ένα πανέμορφο γκολ από ομαδική προσπάθεια και τελείωμα του Λουκάκου για να αποδράσει από τη Μολδαβία, κάνοντας ποδαρικό με το δεξί στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Η εν λόγω νίκη ήρθε λίγα 24ωρα αφού σκόρπισε στους… επτά ανέμους την Έμπολι στο “Olimpico” σπάζοντας, παράλληλα, το ρόδι στη Σέριε Α. Οι “τζιαλορόσι” πανηγύρισαν πέντε νίκες στις έξι τελευταίες επισκέψεις τους στην έδρα της Τορίνο (μία ήττα), στις τέσσερις από τις οποίες κατάφεραν να κρατήσουν το μηδέν. Στις τέσσερις τελευταίες μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας, παραμένουν αήττητοι με απολογισμό 3-1-0 (διαφορά γκολ 6-1).

Τραυματίστηκε στη Μολδαβία ο Ρενάτο Σάντσες και τέθηκε νοκ άουτ, στο κέντρο του γηπέδου θα δούμε τον Αουάρ. Έλαβε μέρος στο κανονικό πρόγραμμα προπόνησης την Παρασκευή ο Πελεγκρίνι, οπότε συμπεριλήφθηκε στην αποστολή.