ΤΟΛΟΥΚΑ

Η Τολούκα διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες της για συμμετοχή στα πλέι οφ, με μια εκτός έδρας νίκη έκπληξη επί της Κλαμπ Αμέρικα, με σκορ 0-1. Το τέρμα του Έρμπιν Τρέχο λίγο πριν το ημίχρονο ήταν αρκετό για να χαρίσει την δεύτερη διαδοχική νίκη στην ομάδα του Χοσέ Καρντόσο, παρότι είχε λιγότερα σουτ στο στόχο και λιγότερα κατοχή μπάλα από την αντίπαλη ομάδα. Μπορεί να τερματίσει εντός οκτάδας, ωστόσο έχει δυο δύσκολα παιχνίδια κόντρα σε Κρουζ Αζούλ και Μοντερέι. Μεσοβδόμαδα γνώρισε βαριά εκτός έδρας ήττα με 4-0 από την Σάο Πάολο για το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι στο Κόπα Λιμπερταδόρες.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-0 από την Σάο Πάολο για το Κόπα Λιμπερταδόρες.

Στατιστικό: N/G τα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.

ΚΡΟΥΖ ΑΖΟΥΛ

Σε αγωνιστική κρίση βρίσκεται τον τελευταίο καιρό η Κρουζ Αζούλ, έχοντας χάσει τα τρία τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος και τα τέσσερα τελευταία σε όλες τις διοργανώσεις. Η εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Βερακρούζ, την προηγούμενη αγωνιστική, ήταν απόλυτα απογοητευτική καθώς αυτή ήταν και η δεύτερη νίκη της Βερακρούζ στο φετινό πρωτάθλημα. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πρώτο μισάωρο, η ομάδα του Τόμας Μπόι κατάφερε να ισοφαρίσει στο 55ο λεπτό με το τέρμα του Χόρχε Μπενίτεθ. Ωστόσο η Βερακρούζ βγήκε διχτυα και δεύτερη φορά, με τις ελπίδες της Κρουζ Αζούλ για συμμετοχή στα πλέι οφ να κρίνονται την τελευταία στιγμή.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Βερακρούζ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.