*Αγώνας ρεβάνς για τον τρίτο και τελευταίο προκριματικό γύρο του Κόπα Λιμπερταδόρες. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

*Πρώτο παιχνίδι: Εσπανιόλα – Δε Στρόνγκεστ 1-1

*Σε πέντε παιχνίδια που έχουν δώσει μέχρι τώρα οι δυο ομάδες, η Εσπανιόλα έχει το πάνω χέρι, μετρώντας τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες.

ΔΕ ΣΤΡΟΝΓΚΕΣΤ (Βολιβία)

Ένα ελαφρύ προβάδισμα απέκτησε μετά το τέλος του πρώτου παιχνιδιού η Δε Στρόνγκεστ, η οποία θα κάνει ότι είναι δυνατό για να πάρει την πρόκριση μέσα στην έδρα της. Η ομάδα του Θέσαρ Φαρίας κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με το τέρμα του Αλεχάντρο Σουμασέρο στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για να της χαρίσει τη νίκη, καθώς δέχθηκε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις του αγώνα. Οι Βολιβιανοί είναι το φαβορί του ζευγαριού, όμως δεν εντυπωσίασε με την εμφάνιση της στο πρώτο παιχνίδι.

Εξαιρετική η εντός έδρας παρουσία της, η οποία είναι αήττητη από το Νοέμβριο του 2015, μετρώντας έκτοτε 22 νίκες και εφτά ισοπαλίες μπροστά στο κοινό της, έχοντας επικρατήσει στα εφτά τελευταία εξ αυτών σε όλες τις διοργανώσεις. Για το αποψινό παιχνίδι είναι αμφίβολος ο Αλεχάντρο Σουμασέρο (ΜΕ 14/2), ο οποίος αποχώρησε τραυματίας από το πρώτο παιχνίδι, λίγο μετά το τέρμα που πέτυχε. Κάνει αγώνα δρόμου για να προλάβει να αγωνιστεί έστω και για λίγο. Την θέση του στο αρχικό σχήμα αναμένεται να πάρει ο Βάλτερ Βειζάγκα (ΜΕ 23/0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Εσπανιόλα για το Κόπα Λιμπερταδόρες.

Στατιστικό: G/G τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες στις οποίες μπορείτε να ποντάρετε).

Το Δε Στρόνγκεστ – Εσπανιόλα παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΕΣΠΑΝΙΟΛΑ (Χιλή)

Έστω και την τελευταία στιγμή, η Εσπανιόλα κατάφερε να παραμείνει ζωντανή και να αποφύγει την ήττα στο πρώτο παιχνίδι με την Δε Στρόνγκεστ. Η ομάδα του Μάρτιν Παλέρμο μπορεί να έμεινε πίσω στο σκορ λίγο πριν το μισάωρο, ωστόσο κατάφερε να ισοφαρίσει με το τέρμα του Ντιέγκο Σουρίν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Δυο λεπτά μετά το τέρμα που πέτυχε, η Εσπανιόλα έμεινε με δέκα παίκτες, με τον Χόρχε Αμπουέρο να αντικρύζει την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή. Μπορεί να απέφυγε την ήττα, ωστόσο πλέον έχει ένα εξαιρετικά δύσκολο έργο στο αποψινό παιχνίδι. Ωστόσο, ποντάρει στο γεγονός πως είναι αήττητη στα πέντε τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το Κόπα Λιμπερταδόρες (2-3-0). Απών είναι ο τιμωρημένος Χόρχε Αμπουέρο (ΑΜ 17/1), με τον Νίκολας Μανκίγια (ΑΜ 4/0) να τον αντικαθιστά.

Το βράδυ της Κυριακής, η Εσπανιόλα φιλοξένησε την Ντεπόρτες Τεμούκο για το πρωτάθλημα, της οποίας και επικράτησε με 5-2. Δυο τέρματα σημείωσε ο Ερνάντες (7′, 32′), ενώ από ένα πέτυχαν και οι Αράνγκιζ (37′), Σάλομ (50′) και Γκόμεζ (55′). Οι τρεις βαθμοί που πήρε στο παιχνίδι αυτό, ήταν και οι πρώτοι της μετά από τρία παιχνίδια στο νέο πρωτάθλημα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 5-2 επί της Ντεπόρτες Τεμούκο για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.