*Υπό πίεση τελεί ο προπονητής της Κομπρεσάλ, Ντάλτσιο Γιοβανόλι, ελέω του τραγικού ξεκινήματος της ομάδας του στο πρωτάθλημα.

ΤΕΜΟΥΚΟ

Η εξαιρετική της εκτός έδρας παρουσία, μετρώντας δύο νίκες στις αναμετρήσεις με Αντοφαγκάστα και Κόλο Κόλο, διεκόπη στο παιχνίδι με την Ο’ Χίγκινς. Ηττήθηκε με σκορ 1-0 και θα μπορούσε υπό προϋποθέσεις να αισθάνεται άτυχη, καθώς το γκολ που έκανε τη διαφορά στην αναμέτρηση, το δέχθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Παρ’ όλα αυτά, δύσκολα μπορεί να μιλήσει για αδικία, καθώς ήταν… άφαντη σε όλο το παιχνίδι, το κοντέρ «έγραψε» μηδέν τελικές στην εστία, ενώ βρισκόταν στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης σε ξεκάθαρη θέση άμυνας, δεχόμενη πολύ μεγάλη πίεση, χωρίς να αντέξει, τελικά. Είναι χαρακτηριστικό πως απείλησε μόλις μια φορά σε όλο το παιχνίδι, έχοντας, πάντως, μια πραγματικά μεγάλη ευκαιρία για να πάρει το προβάδισμα. «Στόχος μας τώρα πια δεν μπορεί να είναι άλλος από την πρώτη μας εντός έδρας νίκη» δήλωσε ο προπονητής της Λουΐς Λαντέρος.

Επιστρέφει για πρώτη φορά μετά από τη δεύτερη αγωνιστική στο «σπίτι» της με στόχο να «διαγράψει» την ήττα από την Ικίκε, με σκορ 3-1. Επιστρέφουν στα πλάνα του προπονητή τους ο αμυντικός Ναβαρέτ και ο δεξιός μπακ Λασκάνο, οι οποίοι εξέτισαν τις τιμωρίες τους την προηγούμενη εβδομάδα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Ο’ Χίγκινς.

Στατιστικό: Στα τελευταία της 3/4 παιχνίδια πρωταθλήματος συνοδεύτηκαν από N/G.

ΚΟΜΠΡΕΣΑΛ

Δεν της πηγαίνει πραγματικά τίποτα στο ξεκίνημα της φετινής χρονιάς. Αν εξαιρέσει κανείς τις δύο «κολλητές» νίκες που σημείωσε για τη διοργάνωση του Κυπέλλου απέναντι στην Κοπιάπο, δεν έχει σημειώσει καμία άλλη. Στο πρωτάθλημα, μετά από τέσσερις αγωνιστικές, μετρά τρεις ισοπαλίες και μία ήττα, με την τελευταία να έρχεται μόλις την τελευταία αγωνιστική.

Υποδέχθηκε την Ικίκε και θα περίμενε κανείς πως η εμπειρία της θα τη βοηθήσει να φτάσει στο πρώτο νικηφόρο αποτέλεσμα. Μόνο έτσι δεν έγινε, όμως. Η Ικίκε παρουσιάστηκε πολύ πιο σοβαρή, έκλεισε όλους τους διαδρόμους για την εστία της και πέτυχε δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Το μόνο που κατάφερε η Κομπρεσάλ ήταν να μειώσει στο 88’ και να ασκήσει μια υποτυπώδη πίεση στα λεπτά των καθυστερήσεων χωρίς όμως να μπορέσει να καταφέρει το παραμικρό. Δεν μπορούσε να κρύψει την απογοήτευση και τον εκνευρισμό του μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής της, Ντάλτσιο Γιοβανόλι.

Σύμφωνα με τα ΜΜΕ της Χιλής, ενδεχόμενη νέα ήττα στη σημερινή αναμέτρηση, δεν αποκλείεται να αποτελέσει το «κύκνειο άσμα» του στον πάγκο της Κομπρεσάλ, μιας και η διοίκηση δεν μπορεί να ανεχθεί την παρούσα βαθμολογική και αγωνιστική κατάσταση. Δεν έχουν αναφερθεί αγωνιστικά προβλήματα, πλην των μακροχρόνιων.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Ικίκε.

Στατιστικό: Τα τελευταία 3 εκτός έδρας ματς πρωταθλήματός της έληξαν ισόπαλα.