*Πρώτος γύρος: Ακιλίζ – Τέλσταρ 1-2.

ΤΕΛΣΤΑΡ

Στο ανέβασμά της βρίσκεται το τελευταίο διάστημα η Τέλσταρ, η οποία απέδρασε με το «διπλό» από την έδρα της Χέλμοντ, επικρατώντας με το εντυπωσιακό 4-3. Έμεινε πίσω στο πρώτο ημίχρονο (2-1), μπήκε αποφασισμένη να ρισκάρει στην επανάληψη και δικαιώθηκε, καθώς μέσα σε έξι λεπτά ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ (47’, 53’), έβαλε διαστάσεις θριάμβου στην επιτυχία της, πετυχαίνοντας το 2-4 στο 72’, για να δεχθεί απλά τη μείωση του σκορ τρία λεπτά αργότερα (3-4 στο 75’).

Δεύτερη σερί επικράτηση για την Τέλσταρ, μετά την εντός έδρας επί της Ος (3-1), «ξεκόλλησε» επιτέλους από την 15η θέση, ούσα μια θέση παραπάνω και με 28 πόντους στη συλλογή της και το υπόλοιπο της σεζόν έχει αποκτήσει περισσότερο τυπικό χαρακτήρα, αφού έχει εξασφαλίσει την παραμονή της στην κατηγορία και πολύ δύσκολα θα καταφέρει να κάνει το βήμα παραπάνω τη φετινή σεζόν. Στο 4-3-5 το ρεκόρ της Τέλσταρ στις φετινές εντός έδρας αναμετρήσεις. Να αναφέρουμε, τέλος, ότι στις τέσσερις απ’ τις πέντε πιο πρόσφατες έμεινε άσφαιρη.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση για την Τέλσταρ 4-3 επί της Χέλμοντ.

Στατιστικό: Άσφαιρη έμεινε η Τέλσταρ στις τέσσερις απ’ τις πέντε πρόσφατες εντός έδρας αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα. (παίξτο στην Interwetten)

Το Τέλσταρ – Ακιλίζ στην Interwetten

Δείτε τα Προγνωστικά Ολλανδίας (Κλικ Εδώ)

ΑΚΙΛΙΖ

Τέλος στον κατήφορο έβαλε την Δευτέρα η Ακιλίζ, καθώς επικράτησε σ’ ένα συναρπαστικό παιχνίδι με 4-3 της ΦΚ Αϊντχόφεν (εντός έδρας). Φουλ επίθεση από το ξεκίνημα, ρίσκαρε και δικαιώθηκε, καθώς το πρώτο μέρος τη βρήκε να προηγείται με 2-1. Στις αρχές του δεύτερου μέρους έκανε τρία τα τέρματά της (3-1), είδε την αντίπαλο μέσα σε δύο λεπτά να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια (51’, 52’), κυνήγησε στο τέλος τη νίκη και τα κατάφερε στο 87’ της αναμέτρησης. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Σμάγιτς, που πέτυχε το τρίτο και τέταρτο τέρμα της ομάδας του.

Δεύτερο σερί θετικό αποτέλεσμα μετά το «λευκό» 0-0 στην έδρα της Μάαστριχτ, αυτό ήταν το πρώτο της «τρίποντο» μετά από 20 αγώνες (0-3-17). Βρίσκεται όπως πάντα στον πάτο της κατάταξης, μείωσε τη διαφορά στους εννιά πόντους (όσους έχει συλλέξει) από την προτελευταία Ντόρντρεχτ, ωστόσο το έργο της για παραμονή στην κατηγορία παραμένει εξαιρετικά δύσκολο. Δεν έχει πολλά περιθώρια, πάει στο Βέλζεν Ζούιντ να επιτεθεί και ότι βγει. Χωρίς νίκη η Ακιλίζ στις δέκα τελευταίες εξόδους της (0-1-9), στις τέσσερις πιο πρόσφατες έμεινε άσφαιρη. Εξέτισε τη δεύτερη και τελευταία αγωνιστική της τιμωρίας του ο Φαν Στέιν (Μέσος, 22, 0) και επιστρέφει στο αρχικό σχήμα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-3 επί της ΦΚ Αϊντχόφεν.

Στατιστικό: Άσφαιρη η Ακιλίζ στις τέσσερις τελευταίες εξόδους της στο πρωτάθλημα.