Betarades.gr: Τα κορυφαία προγνωστικά στοιχήματος

ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ

Όταν μετά από έξι αγωνιστικές στο ξεκίνημα ενός πρωταθλήματος, έχεις καταφέρει να συγκεντρώσεις μόλις έναν βαθμό με την εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) απέναντι στη Σαουθάμπτον, έχεις πρόβλημα. Όταν, όμως, σου δίνεται η ευκαιρία να κερδίσεις για πρώτη φορά φέτος, προηγείσαι με 2-0 με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας και, στη συνέχεια, καταφέρνεις ακόμη και να χάσεις το παιχνίδι στις καθυστερήσεις, τότε έχεις τεράστιο πρόβλημα και είσαι άξια της μοίρας σου.

Κάπως έτσι έχει, λοιπόν, η κατάσταση για τη Σάντερλαντ, που παραμένει ουραγός στη βαθμολογία και η γκρίνια για τον Ντέιβιντ Μόγιες έχει ήδη ξεκινήσει. Μάλιστα, κατά την προσφιλή συνήθεια των αγγλικών ΜΜΕ, ήδη γίνονται κουβέντες σχετικά με το ποιος μπορεί να είναι ο αντικαταστάτης του και δεν είναι λίγοι εκείνοι που ποντάρουν πως θα μπορούσε να είναι ο Σαμ Άλαρνταϊς, ο οποίος παραιτήθηκε από το πόστο του ομοσπονδιακού προπονητή της Αγγλίας, υπό την πίεση των αποκαλύψεων του σκανδάλου διαφθοράς.

Μέσα σε όλα τα άλλα, μάλιστα, κι ενώ ο Μόγιες «παλεύει» να δει την ομάδα του να βελτιώνεται και να κερδίζει βαθμούς, καλείται να αντιπαρέλθει σημαντικά αγωνιστικά προβλήματα. Πιο συγκεκριμένα, δεν θα έχει στη διάθεσή του για ένα ακόμη παιχνίδι, τον τερματοφύλακα Μανόνε, τους μέσους Γιανουζάι, Πίεναρ, Κάτερμολ και Λάρσον, αλλά και τους επιθετικούς Ανιτσέμπε και Μπορίνι.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με σκορ 3-2 από την Κρίσταλ Πάλας.

Στατιστικό: Στα τελευταία της 5 εντός έδρας παιχνίδια στο πρωτάθλημα σημειώθηκαν Over 2,5 γκολ (Παίξτο στη Betshop).

Το ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ – ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ παίζει στην Betshop

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ

Έχοντας πάρει δύο πολύ σημαντικές νίκες απέναντι σε Γουέστ Χαμ και Κρίσταλ Πάλας, αλλά και όντας απολύτως πιστή στο αμυντικογενές πλάνο του προπονητή της, έχει καταφέρει όχι απλά να είναι εκτός επικίνδυνης ζώνης, αλλά και να φιγουράρει περί το μέσον της βαθμολογίας, μετρώντας 8 βαθμούς. Μετά τον θρίαμβο επί των «σφυριών» του Μπίλιτς, αγωνίστηκε εκτός έδρας απέναντι στην Στόουκ και κατάφερε να παραμείνει για δεύτερο συνεχόμενη παιχνίδι αήττητη, μένοντας στο 1-1.

Ο υπερπολύτιμος βαθμός, έστω και με τη βοήθεια της τύχης, ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τέρμα του Ροντόν κι ενώ είκοσι λεπτά νωρίτερα είχε βρεθεί πίσω στο σκορ, έχοντας πρώτα δεχθεί τεράστια πίεση από την αντίπαλό της. Στο μεταξύ, η παράδοσή της απέναντι στη Σάντερλαντ, όταν οι δύο ομάδες βρίσκονται αντίπαλες στην Πρέμιερ Λιγκ, είναι τουλάχιστον θετική, καθώς μετρά 8 νίκες, 4 ισοπαλίες και μόλις μια ήττα.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο προπονητής της, Τόνι Πούλις, ο οποίος δεν έχει και πολλούς φαν στο Νησί λόγω του αναχρονιστικού ποδοσφαίρου που κατηγορείται ότι παίζει, συμπλήρωσε 1000 παιχνίδια απέναντι στη Στόουκ. Στο σημερινό ματς, δεν θα έχει δεδομένα μαζί του τον μέσο Μπραντ, ενώ αντίθετα, ο μέσος Μόρισον και ο αμυντικός Γκάλογουεϊ, είναι αμφίβολοι και η συμμετοχή τους θα κριθεί την τελευταία, κυριολεκτικά, στιγμή.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 απέναντι στην Στόουκ.

Στατιστικό: Στα τελευταία της 6 εκτός έδρας παιχνίδια στο πρωτάθλημα σημειώθηκαν Under 2,5 γκολ.