Betarades.gr: Όλα για το στοίχημα.

*Φάση των ομίλων του Λιγκ Καπ Σκωτίας. Υπάρχουν οκτώ όμιλοι των πέντε ομάδων, με τα παιχνίδια να είναι μονά. Στην επόμενη φάση προκρίνονται οι ομάδες που θα τερματίσουν στην πρώτη θέση του κάθε ομίλου, καθώς και οι τέσσερις καλύτεροι δεύτεροι. Στον επόμενο γύρο έχουν προκριθεί αυτομάτως οι τέσσερις ομάδες που συμμετέχουν στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις (Αμπερντίν, Σέλτικ, Χαρτς, Χιμπέρνιαν). Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί διαδικασία των πέναλτι.

*Βαθμολογία 2ου ομίλου: Σεντ Τζόνσον 6β (2αγ.), Στέρλινγκ Άλμπιον 3β (2αγ.), Μπρέχιν 3β (2αγ.), Φόλκερκ 3β (3αγ.), Έλγκιν 3β (3αγ.).

ΣΤΕΡΛΙΝΓΚ ΑΛΜΠΙΟΝ (Λιγκ 2)

Στην πρεμιέρα έκανε τη μεγάλη έκπληξη κόντρα στη Φόλκερκ, επικρατώντας της με 1-0 (εντός έδρας), στο δεύτερο ματς του ομίλου ωστόσο τα βρήκε σκούρα κόντρα στην σαφώς πιο ποιοτική Μπρέχιν, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 (εκτός έδρας), παρότι μέχρι τα τελευταία λεπτά ήταν μέσα στη διεκδίκηση ακόμη και της νίκης, καθώς δέχθηκε το γκολ της ήττας στο 87’ της συνάντησης. Ικανοποίηση στα αποδυτήρια της ομάδας από τις δύο πρώτες εμφανίσεις στο Κύπελλο, ούτως ή άλλως το έργο της για πρόκριση είναι εξαιρετικά δύσκολο, αλλά απέδειξε αν και η πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου, ότι δεν αγωνίζεται για την «πλάκα» της στο Λιγκ Καπ.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Μπρέχιν για το Κύπελλο.

Στατιστικό: 4/5 G/G και Over 2.5 μετράει η Στέρλινγκ στα τελευταία της παιχνίδια σε πρωτάθλημα, Κύπελλο και φιλικά.

ΕΛΓΚΙΝ (Λιγκ 2)

Από τη δική της πλευρά η Έλγκιν ήταν απολαυστική κόντρα στην Μπρέχιν, της οποίας επικράτησε με το επιβλητικό 4-2 (εντός έδρας), πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση του Κυπέλλου. Προηγούταν με 2-1 στο πρώτο μέρος και μέσα σε πέντε λεπτά στην επανάληψη πέτυχε δύο γκολ για να ολοκληρώσει τον θρίαμβο της, κόντρα σε μία ομάδα που βρίσκεται μία κατηγορία πιο πάνω απ’ αυτήν. Γνωρίζει τις δυνατότητες της και είναι πολύ δύσκολο να συνεχίσει στο Λιγκ Καπ, από τη στιγμή που στο γκρουπ της υπάρχουν ομάδες υψηλότερου επιπέδου. Απέδειξε περίτρανα ωστόσο πως δεν αποτελεί «σάκο του μποξ» και πως θα παλέψει για να μαζέψει κι άλλους βαθμούς πριν, ώστε να αποκτήσει την κατάλληλη ψυχολογία για το πρωτάθλημα που ξεκινάει στις 6 Αυγούστου.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση για την Έλγκιν 4-2 επί της Μπρέχιν για το Κύπελλο.

Στατιστικό: Τέσσερα συνεχόμενα Over 2.5 μετράει η Έλγκιν στις πρόσφατες φετινές αναμετρήσεις της επίσημου και φιλικού χαρακτήρα.