*Στον πρώτο γύρο: Τάργκου – Στεάουα 1-1

ΣΤΕΑΟΥΑ

Αήττητη παραμένει εδώ και πέντε αγωνιστικές η Στεάουα, η οποία και μετράει δυο νίκες και τρεις ισοπαλίες σε αυτό το σερί της. Την περασμένη Κυριακή, η ομάδα του Λαουρέντιου Ρέγκενκαμφ φιλοξενήθηκε από την Γκαζ Μετάν Μέντιας, με την οποία και μοιράστηκε το βαθμό της ισοπαλίας, μετά και το μεταξύ τους 1-1. Αν και ήταν αυτή που προηγήθηκε με το τέρμα του Άλιμπεκ στο 30′, εν τέλει ισοφαρίστηκε στο ξεκίνημα της επανάληψης.

Με την ισοπαλία που πήρε, έφτασε τους 46 βαθμούς, ούσα και στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας και στο -5 από την πρωτοπόρο Βιτορούλ. Επιπλέον, με 21 τέρματα παθητικό, έχει την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας. Εντός έδρας μετράει έξι νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και δυο ήττες μέχρι τώρα, ούσα αήττητη στα πέντε τελευταία (3-2-0). Από το σημερινό παιχνίδι θα απουσιάσουν οι τραυματίες Φλορίν Νίτα (ΤΕ 19/0), Γκάμπριελ Ταμάς (ΑΜ 23/1) και Γκάμπριελ Ενάκε (ΜΕ 20/3).

Την περασμένη Τετάρτη, η Στεάουα φιλοξένησε την Ντιναμό για την επαναληπτική μεταξύ τους αναμέτρηση για το Λιγκ Καπ. Έχοντας ηττηθεί με 4-1 στο πρώτο παιχνίδι, ήθελε νίκη με 3-0 για να πάρει το εισιτήριο του τελικού. Ωστόσο, γνώρισε ακόμη μια ήττα με σκορ 1-3 και έμεινε εκτός. Το μοναδικό τέρμα της, σημείωσε στο 63ο λεπτό ο Άλιμπεκ, από το σημείο του πέναλτι.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-3 από την Ντιναμό για το Λιγκ Καπ.

Στατιστικό: G/G τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες στις οποίες μπορείτε να ποντάρετε)

Δείτε τα Προγνωστικά Ρουμανίας (Κλικ Εδώ)

ΤΑΡΓΚΟΥ

Μακριά από τους τρεις βαθμούς της νίκης παραμένει εδώ και τέσσερις αγωνιστικές η Τάργκου, η οποία και μετράει δυο ισοπαλίες και δυο ήττες. Την προηγούμενη Παρασκευή, η ομάδα του Ίλιε Σταν φιλοξένησε την Βολουντάρι, με την οποία και μοιράστηκε από ένα βαθμό, μετά και τη μεταξύ τους “λευκή” ισοπαλία. Αυτό ήταν και το τέταρτο σερί παιχνίδι στο οποίο δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, μετά και από εκείνα κόντρα σε Άστρα (1-0), Τιμισοάρα (0-0) και Κλουζ (2-0).

Μετά και την ισοπαλία της αυτή, η Τάργκου παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, όπου και μετράει μόλις έντεκα βαθμούς. Παράλληλα, έχει μια από τις χειρότερες επιθέσεις με 19 τέρματα στο ενεργητικό της. Δυο νίκες, δυο ισοπαλίες και οκτώ ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της στο πρωτάθλημα, έχοντας ηττηθεί στις τρεις τελευταίες εξόδους της, στις οποίες δεν έχει καταφέρει να πετύχει και κάποιο γκολ. Για το σημερινό παιχνίδι, ο Ίλιε Σταν στερηθεί τις υπηρεσίες του Αντρέι Κιολάκου (ΕΠ 17/1), που είναι τιμωρημένος.

Την περασμένη Τρίτη, η Τάργκου φιλοξενήθηκε από την Τιμισοάρα για την επαναληπτική μεταξύ τους αναμέτρηση για το Λιγκ Καπ. Έχοντας ηττηθεί με 2-4 στο πρώτο παιχνίδι, γνώριζε πως έχει ένα εξαιρετικά δύσκολο παιχνίδι μπροστά της. Δεν κατάφερε ωστόσο να πάρει κάποιο θετικό αποτέλεσμα ούτε στο παιχνίδι αυτό, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1. Το μοναδικό τέρμα της σημείωσε στο 48ο λεπτό ο Σιν, μειώνοντας προσωρινά σε 2-1.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από την Τιμισοάρα για το Λιγκ Καπ.

Στατιστικό: N/G και Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.