ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΚΑΝΣΑΣ ΣΙΤΙ

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσμτα για την Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι, μετά και την εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Ντάλας. Στην προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πίτερ Βέρμς φιλοξένησε την Σόλτ Λέικ, κόντρα στην οποία κατάφερε να προηγηθεί με το τέρμα του Φάιλχαμπερ στο 17ο λεπτό. Στο 51′ ο Ντάιερ έκανε δυο τα τέρματα της ομάδας του, με τον Ζέρσο Φερνάντες να διαμορφώνει το τελικό 3-0 στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με τη νίκη της αυτή, η Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι έφτασε τους 15 βαθμούς σε οκτώ παιχνίδια και “συγκατοικεί” στην δεύτερη θέση μαζί με το Ντάλας, έχοντας ωστόσο και ένα παιχνίδι περισσότερο. Με μόλις τρία τέρματα παθητικό, έχει την καλύτερη άμυνα της δυτικής περιφέρειας. Αήττητη εντός έδρας, όπου σε τέσσερα παιχνίδια, μετράει τρεις νίκες και μια ισοπαλία, έχοντας επικρατήσει στα τρία τελευταία. Εκτός εξακολουθεί να είναι ο Ντιέγκο Ρούμπιο (ΕΠ 0/0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 επί της Σολτ Λέικ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G τα τρία τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες στις οποίες μπορείτε να ποντάρετε)

ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ

Την τρίτη διαδοχική της νίκη πανηγύρισε η Νέα Υόρκη, μετά και από αυτές κόντρα σε Ουάσινγκτον (2-0) και Κολόμπους (2-0). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τζέσι Μαρς φιλοξένησε το Σικάγο, του οποίου και επικράτησε με 2-1. Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους στο 37ο λεπτό ο Ράιτ-Φίλιπς, με το Σικάγο να φτάνει στην ισοφάριση, ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Εν τέλει, το τέρμα του Λόρενς στο 71ο λεπτό της αναμέτρησης ήταν αρκετό για να χαρίσει τους τρεις βαθμούς της νίκης στη Νέα Υόρκη.

Με τη νίκη της αυτή, έφτασε τους 16 βαθμούς συνολικά και είναι στην δεύτερη θέση της ανατολικής περιφέρειας, δυο βαθμούς πίσω από την Ορλάντο Σίτι. Μια νίκη και τρεις ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της, έχοντας ηττηθεί στις τρεις τελευταίες εξόδους της. Ο Μαρς θα στερηθεί και τις υπηρεσίες των Αουρέλιεν Κόλιν (ΑΜ 5/0), Γκίντεον Μπαχ (ΑΜ 0/0) και Μάικ Γκρέλα (ΜΕ 3/0), καθώς είναι τραυματίες, ενώ αμφίβολος είναι ο Σαλ Ζίτσο (ΜΕ 7/0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί του Σικάγο για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: 2-3 Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.