Betarades.gr: Όλα για το στοίχημα.

* Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας δέχθηκε γκολ στο ένα από τα επτά τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας δέχθηκε γκολ στο ένα από τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της με αντίπαλο την Πόρτο σε όλες τις διοργανώσεις.

* Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας παραμένει αήττητη στα δέκα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της με αντίπαλο την Πόρτο σε όλες τις διοργανώσεις.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣΑΒΟΝΑΣ

Το απόλυτο βαθμών μετράει στις πρώτες δύο αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της χώρας η Σπόρτινγκ Λισαβόνας, δείχνοντας ξεκάθαρα πως και φέτος θα παλέψει για την κατάκτηση του τίτλου. Αφού κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Μαρίτιμο (2-0 εντός έδρας) στην πρεμιέρα της διοργάνωσης το συγκρότημα του Ζόρζε Ζέσους επικράτησε της Πάκος Φερέιρα την προηγούμενη βδομάδα (1-0 εκτός έδρας). Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Αντριέν Σίλβα. Παρελθόν αποτέλεσε από τα «λιοντάρια» ο Νάλντο (ΑΜ), ο οποίος μετακόμισε στην Κρασνοντάρ. Παράλληλα το σήριαλ με την αποχώρηση του Ζοάο Μάριο (ΜΕ) έλαβε τέλος, καθώς η Ίντερ ανακοίνωσε την απόκτησή του.

Το κόστος της μεταγραφής αγγίζει τα 40.000.000 ευρώ. Ελάχιστα εισιτήρια είχαν μείνει απούλητα για το αποψινό ντέρμπι με αντίπαλο την Πόρτο, τα οποία οι οπαδοί της Σπόρτινγκ Λισαβόνας μπορούσαν να τα προμηθευτούν μόνο μέσω της επίσημης ιστοσελίδας αυτής. Την περασμένη σεζόν το συγκρότημα του Ζόρζε Ζέσους επικράτησε δύο φορές της Πόρτο στο πρωτάθλημα (3-1 εκτός και 2-0 εντός έδρας). Στις επτά τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσε κόντρα σε αυτή γνώρισε μόλις μία ήττα, αυτή την 1η Μαρτίου του 2015 (3-0 εκτός έδρας).

Προηγούμενο ματς: Με τους τρεις βαθμούς της νίκης επέστρεψε η Σπόρτινγκ Λισαβόνας από την έδρα της Πάκος Φερέιρα επικρατώντας με 1-0, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας επικράτησε από το ημίχρονο στα έντεκα τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΠΟΡΤΟ

Την πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ πανηγύρισε με τον πλέον εμφατικό τρόπο μεσοβδόμαδα η Πόρτο. Μετά το 1-1 στην έδρα του το συγκρότημα του Νούνο Εσπίριτο Σάντο επικράτησε της Ρόμα στην Ιταλία με 3-0! Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 8’ με τον Φελίπε. Στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 73’ ο Λαγιούν διπλασίασε τα τέρματά τους. Δύο λεπτά αργότερα ο Ζέσους Κορόνα έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Αξίζει να σημειώσουμε πως οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν με εννέα ποδοσφαιριστές, λόγω των απευθείας αποβολών των Ντε Ρόσι (39’) και Έμερσον (50’). Στο πρωτάθλημα οι «δράκοι» επικράτησαν των Ρίο Άβε (3-1 εκτός έδρας) και Εστορίλ (1-0 εντός έδρας).

Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε έξι λεπτά πριν το τέλος των 90’ ο Αντριέν Σίλβα. Με τη μορφή δανεισμού από την Ατλέτικο Μαδρίτης ανακοίνωσε την απόκτηση του Ντιόγκο Τζότα (ΜΕ) η Πόρτο. Στις πρώτες δηλώσεις του στον επίσημο τηλεοπτικό σταθμό του συλλόγου είπε: «Ανυπομονώ να ξεκινήσω δουλειά με την Πόρτο. Είμαι εδώ για να τη βοηθήσω να εκπληρώσει τους στόχους της. Θέλω πολύ να κερδίσω τίτλους μαζί της». Παρελθόν από το σύλλογο αποτέλεσε κι επίσημα ο Αμπουμπακάρ (ΕΠ) ο οποίος μετακόμισε στην Τουρκία και την Μπεσίκτας.

Προηγούμενο ματς: Μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 3-0 πανηγύρισε η Πόρτο επί της Ρόμα για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στατιστικό: Η Πόρτο επικράτησε στα έξι από τα επτά τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.