*Στον πρώτο γύρο: Γκρόνινγκεν – Σπάρτα Ρότερνταμ 1-1

ΣΠΑΡΤΑ ΡΟΤΕΡΝΤΑΜ

Συνεχίζει να απογοητεύει στο πρωτάθλημα η Σπάρτα Ρότερνταμ, που συνέχισε στις ήττες την περασμένη εβδομάδα. Πήγε με «τσαλακωμένο» ηθικό να παίξει εκτός έδρας με τον Άγιαξ μετά το εντός έδρας 2-3 απ’ την Τσβόλε, ένα οδυνηρό αποτέλεσμα. Δεν κατάφερε να προβάλλει ιδιαίτερη αντίσταση στον «Αίαντα», δέχτηκε δύο γκολ στις αρχές του δεύτερου μέρους και παραδόθηκε. Κάπως έτσι, η Σπάρτα μετράει οκτώ ήττες στις τελευταίες δέκα αγωνιστικές (0-2-8), «κατρακύλησε» στην 17η θέση με 18 πόντους, στο -1 απ’ την απευθείας σωτηρία και στο +1 απ’ τον απευθείας υποβιβασμό. Τραγικοί αμυντικά τελευταία οι γηπεδούχοι, δέχτηκαν 24 γκολ στις τελευταίες δέκα αγωνιστικές.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 για τη Σπάρτα Ρότερνταμ κόντρα στον Άγιαξ.

Στατιστικό: 7/10 εντός έδρας G/G μετράει η Σπάρτα Ρότερνταμ (παίξτο στην Goalbet).

Το Σπάρτα Ρότερνταμ – Γκρόνινγκεν παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΓΚΡΟΝΙΝΓΚΕΝ

Εκ προοιμίου δύσκολη ήταν η αποστολή της Γκρόνινγκεν την περασμένη εβδομάδα στο εκτός έδρας ματς με την πρωτοπόρο Φέγενορντ. Ήταν πολλές οι πιθανότητες να επιστρέψει στις ήττες, όπως και τελικά συνέβη δεχόμενη δύο γκολ μέχρι το 66’. Ήταν αξιοπρεπής για περίπου 30 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, όμως απ’ τη στιγμή που δέχτηκε το γκολ δεν είχε την ψυχραιμία να αντιδράσει. Ήταν η πρώτη ήττα μέσα στο 2017 για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι «έτρεχαν» αήττητο σερί έξι αγωνιστικών (2-4-0) και είχαν ανέβει στους 26 και την 10η θέση, στο -7 απ’ τις θέσεις των πλέι οφ και στο +7 απ’ τις θέσεις των μπαράζ παραμονής. Στο 2-2-2 το ρεκόρ της Γκρόνινγκεν στα έξι τελευταία εκτός έδρας ματς πρωταθλήματος, σήμερα θέλει να διεκδικήσει τη νίκη ή στη χειρότερη την ισοπαλία.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 για την Γκρόνινγκεν κόντρα στη Φέγενορντ.

Στατιστικό: Από 4/5 εκτός έδρας NG προέρχεται η Γκρόνινγκεν.