*Elite Round. Επτά όμιλοι των τεσσάρων ομάδων, την πρόκριση στην επόμενη φάση παίρνει ο πρώτος κάθε ομίλου και οι συνολικά επτά ομάδες που θα προκύψουν, συν της διοργανώτριας Γεωργίας, θα συμμετάσχουν στην τελική φάση της διοργάνωσης.

*Έβδομος όμιλος: Ιρλανδία U19 3β. (1 αγ.), Βέλγιο U19 3β. (1 αγ.), Σουηδία U19 0β. (1 αγ.), Ιταλία U19 0β. (1 αγ.)

*Τα παιχνίδια του ομίλου διεξάγονται στο Βέλγιο.

ΣΟΥΗΔΙΑ U19

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην Elite Round η Σουηδία, η οποία και γνώρισε την ήττα. Στο πρώτο παιχνίδι του ομίλου, η ομάδα του Κλάες Έρικσον αντιμετώπισε την οικόδεσποινα του Βελγίου, από την οποία και ηττήθηκε με 1-2. Ο Ίνγκελσον στο 17′ έδωσε το προβάδισμα στους Σουηδούς, με το Βέλγιο να φτάνει στην ισοφάριση πριν το ημίχρονο και να παίρνει τη νίκη στα τελευταία λεπτά.

Παρά την ήττα της αυτή, η εμφάνιση της Σουηδίας ήταν αρκετά καλή, κοιτάζοντας στα μάτια την αντίπαλο της, ωστόσο το τελικό αποτέλεσμα απογοητεύει τον Έρικσον. Σήμερα, κόντρα στην Ιρλανδία θέλει κάτι το θετικό με σκοπό να μπει και πάλι στο παιχνίδι της πρόκρισης στα τελικά. “Αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Πλέον, κοιτάμε το σημερινό παιχνίδι με την Ιρλανδία και έχουμε ότι χρειάζεται για να πάρουμε τη νίκη”, δήλωσε ο Έρικσον ενόψει του σημερινού αγώνα.

Προηγούμενο ματς: Ήττα 1-2 από το Βέλγιο U19 για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Over 2.5 τα έξι από τα εφτά τελευταία παιχνίδια στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. (Δείτε τα προγνωστικά στοιχήματος)

Το Σουηδία U19 – Ιρλανδία U19 παίζει στην Betshop

ΙΡΛΑΝΔΙΑ U19

Σε αντίθεση με τη σημερινή της αντίπαλο, η Ιρλανδία ξεκίνησε θετικά την πορεία της στην Elite Round. Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα του Τομ Μόχαν αντιμετώπισε την Ιταλία, για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων. Στο 34ο λεπτό, ο Λέβινγκστον ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, με τον Χέιλ να διπλασιάζει τα τέρματα της στο 73′, από το σημείο του πέναλτι. Το 2-0 ήταν και το τελικό 2-0 της αναμέτρησης.

Αυτή η νίκη έχει ανεβάσει ψυχολογικά τους Ιρλανδούς, οι οποίοι θέλουν να πάρουν ακόμη ένα τρίποντο σήμερα κόντρα στην Σουηδία, γνωρίζοντας πως μόνο έτσι θα παραμείνουν στην πρώτη θέση, διεκδικώντας την πρόκριση στα τελικά. “Έχουμε αναλύσει πολύ καλά την Σουηδία και είναι μια εξαιρετική ομάδα, με πολύ καλή οργάνωση. Είναι ένα επικίνδυνο παιχνίδι, ωστόσο έχουμε ψυχολογία μετά και τη νίκη επί της Ιταλίας”, δήλωσε ο Μόχαν.

Προηγούμενο ματς: Νίκη 2-0 επί της Ιταλίας U19 για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Στατιστικό: N/G τα εφτά τελευταία παιχνίδια στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.