* Σημειώθηκε over 2,5 στο ένα από τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Σέφιλντ Γουένσντεϊ με αντίπαλο την Κάρντιφ σε όλες τις διοργανώσεις.

* Σημειώθηκε under 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της Σέφιλντ Γουένσντεϊ για το πρωτάθλημα.

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΟΥΕΝΣΝΤΕΪ

Την έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, που οδηγεί στα πλέι οφ ανόδου στα μεγάλα ποδοσφαιρικά σαλόνια της χώρας, αναμένεται να «σφραγίσει» σήμερα η Σέφιλντ Γουένσντεϊ. Για να τα καταφέρει θα πρέπει να αποφύγει την ήττα από την Κάρντιφ. Οι «κουκουβάγιες» παραμένουν μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσαν για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσα τρεις ισοπαλίες και μία ήττα. Πιο συγκεκριμένα δεν κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της Μπρίστολ Σίτι (4-1 εκτός έδρας), ενώ στη συνέχεια μοιράστηκαν από ένα βαθμό με τις Ίπσουϊτς (1-1 εντός έδρας), Μίλτον Κέινς Ντονς (0-0 εντός έδρας) και Ντέρμπι Κάουντι (1-1 εκτός έδρας). Κόντρα στην τελευταία οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Μπάναν στο 62’. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε οχτώ λεπτά πριν το τέλος των 90’ ο Μπεντ. Αήττητο παραμένει το συγκρότημα του Κάρλος Καρβαχάλ στις τέσσερις τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση, στις οποίες σημείωσε δύο νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες. Στις δύο σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκα no-goal. Χωρίς αλλαγές αναμένεται να παραταχθεί και στη σημερινή αναμέτρηση με αντίπαλο την Κάρντιφ η Σέφιλντ Γουένσντεϊ.

Προηγούμενο ματς: Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Ντέρμπι Κάουντι και Σέφιλντ Γουένσντεϊ στη μεταξύ τους αναμέτρηση στην έδρα της πρώτης (1-1), στο πλαίσιο της 44ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Σέφιλντ Γουένσντεϊ αναδείχθηκε ισόπαλη στα τρία τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΚΑΡΝΤΙΦ

Τέσσερις βαθμούς μακριά από τη σημερινή αντίπαλό της, Σέφιλντ Γουένσντεϊ, και την έκτη θέση της κατάταξης, που οδηγεί στα πλέι οφ ανόδου στα μεγάλα ποδοσφαιρικά σαλόνια της χώρας, απέχει η Κάρντιφ η οποία ταξιδεύει στο «Hillsborough» με μοναδικό στόχο το «τρίποντο»! Την προηγούμενη βδομάδα το συγκρότημα του Σλέιντ επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά από τέσσερις αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες. Πιο συγκεκριμένα επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Μπόλτον. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Κλαφ μόλις στο 7’. Παρόλα αυτά στο 31’ έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές, καθώς ο Μέιχερ αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή. Δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, ισοφαρίζοντας με τον Ζοχορέ. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Γουίτιννγχαμ, δίνοντας το «τρίποντο» στην Κάρντιφ. Χωρίς νίκη παραμένει ο σύλλογος στις τέσσερις τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση (δύο ισοπαλίες, δύο ήττες).

Προηγούμενο ματς: Νικήτρια αναδείχθηκε η Κάρντιφ στην έδρα της επικρατώντας με 2-1 της Μπόλτον, στο πλαίσιο της 44ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Κάρντιφ παραμένει αήττητη στα έξι τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο τη Σέφιλντ Γουένσντεϊ σε όλες τις διοργανώσεις.