*Επί έξι συναπτά έτη (2008-14) καθόταν στον πάγκο της Όξφορντ ο νυν προπονητής της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, Γουάιλντερ.

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Γίνεται το πρώτο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος να βρίσκεται μετά από τέσσερις αγωνιστικές στον πυθμένα του βαθμολογικού πίνακα; Γίνεται… Και το καλύτερο παράδειγμα, είναι η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, που μετρά μόλις μία ισοπαλία!

Στο τελευταίο της παιχνίδι, είχε εκ προοιμίου δύσκολο έργο χωρίς αυτό να τη δικαιολογεί. Έπαιξε εκτός έδρας με τη Μίλγουολ και γνώρισε την ήττα με 2-1. Ήταν αρκετά καλή στο πρώτο μέρος, άσχετα με το γεγονός ότι βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ. Άλλωστε λίγα λεπτά αργότερα έφτασε στην ισοφάριση και έθεσε νέα δεδομένα στην αναμέτρηση. Για κάποιον περίεργο λόγο όμως με την έναρξη του δεύτερου μέρους έμεινε στα… αποδυτήρια. Δέχθηκε τρομερή πίεση από τη Μίλγουολ, ευτύχησε να έχει τον τερματοφύλακά της σε καταπληκτική ημέρα και αυτός είναι ο λόγος που δεν ηττήθηκε παρά μόνο από μια εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 89’.

Αυτοκριτική ζητά από τους παίκτες του ο Γουάιλντερ, προκειμένου να δουν τι πήγε στραβά σε αυτές τις πρώτες αγωνιστικές. Παρελθόν αποτελεί ο εξτρέμ Γούλφορντ, που πέρυσι έπαιξε αρκετά παιχνίδια. Δίχως αγωνιστικά προβλήματα, μάλιστα αναμένεται να επιστρέψει και να αγωνιστεί και ο μέσος Φλεκ, που ήταν εκτός αποστολής στα τελευταία.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τη Μίλγουολ.

Στατιστικό: Μαζί με τα περσινά, έχει χάσει τα τελευταία 5/6 παιχνίδια πρωταθλήματος.

ΟΞΦΟΡΝΤ

Άλλος ένας περήφανος αποκλεισμός για ομάδα της κατηγορίας. Το πάλεψε ως εκεί που μπορούσε απέναντι στη Μπράιτον, αλλά, τελικά, γνώρισε κι αυτή ήττα αποκλεισμό από τη συνέχεια, με σκορ 4-2. Ότι καλό είχε να παρουσιάσει, το έκανε στο πρώτο μέρος, αφού στο δεύτερο παραδόθηκε σχεδόν πλήρως και δέχθηκε τρία τέρματα, προτού… χρυσώσει το χάπι με το δεύτερο της γκολ στις καθυστερήσεις.

Από την άλλη, στο πρωτάθλημα, έφτασε αισίως στην πρώτη της φετινή νίκη, η οποία ήταν μάλιστα η πρώτη μετά το 2001 για την κατηγορία όταν και είχε κερδίσει τη Σουόνσι, στο περιθώριο του τότε πρωταθλήματος. Φιλοξένθησε την Πιτέρμπορο και χρειάστηκε να επιστρατεύσει όλα τα αγωνιστικά της μέσα προκειμένου να επικρατήσει επί ενός πολύ καλού αντιπάλου. Το παιχνίδι όδευε προς την ισοπαλία, αλλά ένα κερδισμένο πέναλτι στις καθυστερήσεις της έδωσε τη δυνατότητα να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη και να… ξεμπλέξει κάπως από τις τελευταίες θέσεις.

Μεσοβδόμαδα, ανακοίνωσε την απόκτηση του καλού χαφ Λέντσον που έπαιζε στην Κέμπριτζ. Πολύ δύσκολα θα αγωνιστεί ο βασικός στόπερ Νέλσον, ενώ παραμένουν εκτός οι Ριμπέιρο (αμυντικός) και Χολ (επιθετικός).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 4-2 από τη Μπράιτον και αποκλεισμός από το Λιγκ Καπ.

Στατιστικό: Στα τελευταία της 3/4 επίσημα παιχνίδια σημειώθηκαν Over 2,5 γκολ.