* Στον πρώτο γύρο: Τζίλιγχαμ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-2 (4/9)

* Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ κέρδισε τα 10/11 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα, ενώ στα τρία τελευταία ήταν ισόπαλη στο ημίχρονο.

* Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ κράτησε το μηδέν παθητικό στα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

* Η Τζίλιγχαμ έχανε από το ημίχρονο στα 5/7 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Σε πραγματικό εφιάλτη έχουν εξελιχθεί για τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ οι φετινές αναμετρήσεις με τη Γουόλσολ, καθώς οι «λεπίδες» έχουν ηττηθεί μόλις δύο φορές στα 23 τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος, και τις δύο από τους «σάντλερς». Υποτίθεται πως αυτή τη φορά η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ θα πήγαινε υποψιασμένη να αντιμετωπίσει την αντίπαλο της, αλλά χωρίς να θυμίσει σε τίποτα την ομάδα που κατάφερε να φτάσει με συνοπτικές διαδικασίες στην κορυφή, έπεσε για δεύτερη φορά στην παγίδα της Γουόλσολ και ηττήθηκε δίκαια με το βαρύ κι ασήκωτο 4-1. Παρέμεινε στην πρώτη θέση, αλλά είδε την Σκάνθορπ να την πλησιάζει ξανά στον ένα πόντο και να την απειλεί.

Σήμερα επιστρέφει επιτέλους στην έδρα της μετά από τρεις συνεχόμενες εκτός έδρας αναμετρήσεις στο 2017 και ευελπιστεί πως το γεγονός αυτό θα τη βοηθήσει να επιστρέψει στις νίκες και να συνεχίσει το σερί που τη θέλει να έχει κερδίσει τα 10/11 τελευταία παιχνίδια της. Μεσοβδόμαδα κινήθηκε μεταγραφικά, αποκτώντας τον αμυντικό Ρίλεϊ με τη μορφή δανεισμού από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ο νεαρός είναι παρών στην αποστολή μαζί με το έτερο απόκτημα, τον Λάφερτι (Αμυντικός, 21/1) που ξεπέρασε τον τραυματισμό του. Αντίθετα, εκτός μένει ο Καρούδερς (Μέσος, 1/0) που είναι κι αυτός απόκτημα του Ιανουαρίου.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με σκορ 4-1 από τη Γουόλσολ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Κέρδισε τα 10/11 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα, ενώ στα τρία τελευταία ήταν ισόπαλη στο ημίχρονο.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας (Κλικ Εδώ)

ΤΖΙΛΙΓΧΑΜ

Ντεμπούτο με το… αριστερό έκανε στον πάγκο της Τζίλιγχαμ ο νέος της προπονητής, Πίνοκ, καθώς στο πρώτο του παιχνίδι γνώρισε εκτός έδρας ήττα με σκορ 1-0 από την Όλνταμ, η οποία έφερε την ομάδα του ακόμη πιο χαμηλά στη βαθμολογία και τον έκανε, πιθανότατα, να κατανοήσει πως χρειάζεται σκληρή δουλειά ούτως ώστε να «γυρίσει» η κατάσταση. Η ήττα από την –μέχρι τότε- ουραγό Όλνταμ ήταν απολύτως δίκαιη, αφού η Τζίλιγχαμ απέτυχε οικτρά να παρουσιάσει κάτι καλό επιθετικά και όσες φορές απείλησε, το έκανε μέσα από ορισμένες στημένες φάσεις. Από μια τέτοια, όμως, δέχθηκε και το γκολ της ήττας, το οποίο έμελλε να ‘ναι το καθοριστικό.

Στα τελευταία λεπτά, βέβαια, προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά άφησε πολλούς κενούς χώρους και η Όλνταμε είχε δοκάρι. Δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι για τον Πίνοκ, ακόμη πιο δύσκολο αφού είναι στην έδρα της πρωτοπόρου με την Τζίλιγχαμ να εξακολουθεί να αναζητά την πρώτη νίκη της μετά από πέντε αγωνιστικές (0-1-4). Επιστρέφουν στην αποστολή οι Οσιλάγια (Αμυντικός, 17/0), Νοτ (Μέσος, 17/1), Χερντ (Μέσος, 6/0) και Χέσενθάλερ (Μέσος, 15/1), ενώ παραμένουν εκτός οι μακροχρόνιοι Μάρτιν, Γκάρμστον και Μόρις.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με σκορ 1-0 από την Όλνταμ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Έχανε από το ημίχρονο στα 5/7 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες στις οποίες μπορείτε να ποντάρετε).