Betarades.gr: Όλα για το στοίχημα.

* Η Σετούμπαλ πανηγύρισε μόλις μία νίκη στα 17 τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε over 2,5 στο ένα από τα επτά τελευταία παιχνίδια της Σετούμπαλ με αντίπαλο την Αρούκα σε όλες τις διοργανώσεις.

ΣΕΤΟΥΜΠΑΛ

Πολύ θετικά ξεκίνησε το φετινό πρωτάθλημα για τη Σετούμπαλ, η οποία μετά από δύο αγωνιστικές απέσπασε τέσσερις βαθμούς. Πιο συγκεκριμένα μετά το «τρίποντο» που πανηγύρισε κόντρα στην Μπελενένσες (2-0 εντός έδρας) στην πρεμιέρα της διοργάνωσης το συγκρότημα του Χοσέ Κουσέιρο μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Μπενφίκα την προηγούμενη βδομάδα (1-1 εκτός έδρας). Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που «πάγωσαν» το «Da Luz» με το γκολ του Φρεντερίκο Βενάντσιο στο 66’. Οι γηπεδούχοι απάντησαν οχτώ λεπτά πριν το τέλος των 90’ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χιμένεζ, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα.

«Ήταν πολύ θετικό που καταφέραμε να σκοράρουμε στην έδρα της Μπενφίκα, σε αυτή την εκπληκτική ατμόσφαιρα. Μπορέσαμε και αντισταθήκαμε. Προσπαθήσαμε να παίξουμε καλό ποδόσφαιρο και να έχουμε κατοχή μπάλας. Τελικά πήραμε το βαθμό της ισοπαλίας. Είμαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα, ωστόσο δεν έχουμε κερδίσει τίποτα ακόμα», υπογράμμισε μεταξύ άλλων μιλώντας στους εκπροσώπους του Τύπου ο προπονητής της Σετούμπαλ. Διετές συμβόλαιο συνεργασίας με το σύλλογο υπέγραψε ο άλλοτε ποδοσφαιριστής των ΑΕΚ και ΠΑΟΚ Εντίνιο (ΕΠ).

Προηγούμενο ματς: Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Μπενφίκα και Σετούμπαλ στη μεταξύ τους αναμέτρηση στην έδρα της πρώτης (1-1), στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα οχτώ τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Σετούμπαλ για το πρωτάθλημα.

ΑΡΟΥΚΑ

Παρά τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε η Αρούκα δεν κατάφερε να κάνει την έκπληξη και να προκριθεί στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Μετά την ήττα που γνώρισε στην Πορτογαλία με 1-0 από τον Ολυμπιακό κατάφερε να σκοράρει στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» μεσοβδόμαδα με τον Γκεγκέ (80’), στέλνοντας τη δεύτερη αναμέτρηση των δύο ομάδων στην παράταση. Εκεί οι γηπεδούχοι έστειλαν δύο φορές την μπάλα στα δίχτυα με τους Ντομίνγκες (95’) και Ιντέγε (114’), πετώντας στο …καναβάτσο το συγκρότημα του Λίτο Βιντιγκάλ.

Στο πρωτάθλημα η Αρούκα γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Μποαβίστα, ενώ την προηγούμενη βδομάδα επικράτησε στην έδρα της με 2-0 της Νασιονάλ. Τα γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσαν οι Κριβελάρο (24’) και Ζεκίνια (30’). Στην ανανέωση της συνεργασίας του με τον Ράφαελ Μπρακάλι (ΤΕ) μέχρι το καλοκαίρι του 2019 προχώρησε ο σύλλογος μεσοβδόμαδα. «Η Αρούκα είναι μία σταθερή ομάδα στην οποία αισθάνομαι πολύ άνετα. Πιστεύω πως είναι η καταλληλότερη για να συνεχίσω την ποδοσφαιρική καριέρα μου», υπογράμμισε στις πρώτες δηλώσεις του αυτός.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 2-1 στη διαδικασία της παράτασης γνώρισε η Αρούκα από τον Ολυμπιακό για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: Σημειώθηκε no-goal στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Αρούκα σε όλες τις διοργανώσεις.