* Ισόπαλα με γκολ τα 4 τελευταία μεταξύ τους, 2 σε κάθε έδρα.

* G/G οι 8/9 τελευταίες αναμετρήσεις τους, οι 5 με over 2,5.

* Πρώτος γύρος: Θέλτα-Σεβίλλη 1-1 (05/11).

Δείτε τα προγνωστικά παμε στοιχημα

ΣΕΒΙΛΛΗ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη με την Αλμερία εκτός με 2-2. Πίσω στο σκορ από το γκολ του Εμπάρβα (38’), πέτυχε δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο με Λουκεμπάκιο (81’) και Οκάμπος (86’), στις καθυστερήσεις της στέρησε τη νίκη ο Μιλοβάνοβιτς.

Άγγιξε μια πολύ σημαντική νίκη που θα την έβγαζε εντελώς από το κάδρο της μάχης της παραμονής, αλλά δεν τα κατάφερε. Με βάση την εικόνα που είχε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, άξιζε να είχε πάρει αυτό το τρίποντο, δεν πρόσεξε όμως, αμύνθηκε πολύ επιπόλαια στη φάση του 2-2 και τιμωρήθηκε γι’ αυτό.

Η διαφορά των έξι βαθμών από την Κάντιθ, η οποία μάλιστα ήδη έχασε την τρέχουσα αγωνιστική, είναι ασφαλείας, αλλά θέλει κάτι καλύτερο. Πολύ περισσότερο όταν απέναντι έχει τη Θέλτα, η οποία επίσης δίνει τη μάχη της παραμονής και θέλει πάση θυσία να κερδίσει και να κρατήσει κοντά και τους Ανδαλουσιάνους. Αν και η αλήθεια είναι πως πλέον για κανέναν δεν λογίζεται ως υποψήφια για υποβιβασμό, η τάση που δείχνει είναι προς το να ανεβεί περισσότερο, παρά να μπλέξει ξανά.

Κλιμακώνονται οι εξωδιοικητικές κινήσεις του Ντελ Νίδο Μπενεβέντο, πατέρα του νυν προέδρου Ντελ Νίδο Καράσκο, ο πρώτος κάνει ό,τι περνάει από το χέρι του να καθαιρεθεί η παρούσα διοίκηση. Συνεχίζει να μην επηρεάζεται το αγωνιστικό τμήμα, οικονομικά ωστόσο ο σύλλογος αντιμετωπίζει δυσκολίες που ίσως να σημαίνουν και καθυστερήσεις καταβολών δόσεων συμβολαίων των παικτών.

Προβληματίζει τον Κίκε Σάντσεθ Φλόρες η αλλαγή στον πάγκο της Θέλτα. “Είναι πολύ πιθανόν να αλλάξουν κάποια πράγματα στο παιχνίδι τους ενώ και οι παίκτες θα προσπαθήσουν να κερδίσουν την εμπιστοσύνη του προπονητή με τις εμφανίσεις τους. Εμείς από την πλευρά μας οφείλουμε να εκμεταλλευτούμε την ανάγκη και την ανασφάλεια που νιώθουν βαθμολογικά” ανέφερε ο κόουτς.

Έχει αδειάσει σχεδόν εξ ολοκλήρου το ιατρικό δελτίο, προλαβαίνει ο βασικός φορ Εν-Νεσίρι.

Σεβίλλη Στατιστικά

* Στα 7 τελευταία μετράει μόνο 1 ήττα, εκτός έδρας, από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης με 1-0.

* Αήττητη στα 3 τελευταία εντός, κέρδισε τα 2 πιο πρόσφατα.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΘΕΛΤΑ

Προηγούμενο ματς: Ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης με το βαρύ 4-0. Έχανε με 1-0 από το πρώτο ημίχρονο από το γκολ του Βινίσιους (21’), στο τελευταίο τέταρτο το σκορ έγινε πολύ βαρύ για εκείνη από δύο αυτογκόλ των Γκουάιτα (79’) και Ντομίνγκεθ (88’) και το γκολ του Αρντά Γκιουλέρ (90’+4).

Άδικα βαριά ήττα στο “Μπερναμπέου”, έκανε μια εμφάνιση πολύ μέτρια, αλλά όχι τέτοια που να δικαιολογεί το 4-0. Χαρακτηριστικό του πόσο άτυχη στάθηκε στο τέλος, τα δύο αυτογκόλ, τα οποία ήταν προϊόν κακιάς συγκυρίας για την ίδια, ειδικά εκείνο του γκολκίπερ Γκουάιτα.

Τα εξάντλησε τα περιθώρια η διοίκηση να κρατήσει τον Μπενίτεθ στον πάγκο, φως στο τούνελ όμως δεν είδε και ο έμπειρος τεχνικός αποτέλεσε παρελθόν. Προκαλεί μια μικρή έκπληξη ο αντικαταστάτης, θα είναι ο τεχνικός της Θέλτα Β’, Κλαούντιο Χιράλδεθ, ο οποίος δεν έχει δοκιμαστεί ξανά σε τέτοιο επίπεδο. Το πιθανότερο είναι να επιλέχθηκε ως φθηνή λύση και εκ των έσω, όμως ο κόσμος η αλήθεια είναι πως περίμενε κάτι καλύτερο.

“Ήταν το όνειρό μου ως οπαδός της ομάδας, είμαι έτοιμος και ενθουσιασμένος για τη νέα πρόκληση” δήλωσε ο Χιράλδεθ. Ωστόσο το έργο που αναλαμβάνει είναι πολύ δύσκολο, η ομάδα του δεν βρίσκεται εντός ζώνης υποβιβασμού, αλλά σε πολύ μικρή απόσταση από εκείνη. Δεν βοηθάει καθόλου και ο προσεχής αντίπαλος στο ντεμπούτο του, η φορμαρισμένη Σεβίλλη στο Σάντσεθ Πιθχουάν δεν αποτελεί ιδανικό αντίπαλο για μια καλή αρχή για εκείνον.

Συνεχίζει με τα ίδια πολύ σημαντικά προβλήματα. Ο Χιράλδεθ είναι πολύ πιθανό να αλλάξει από το πρώτου ματς κάποια στοιχεία, ενδεχομένως ακόμα και να επιλέξει ένα άλλο σχήμα σε σχέση με του Μπενίτεθ το 5-3-2.