Betarades.gr: Όλα για το στοίχημα.

Φάση των “16” του Κυπέλλου Βραζιλίας. Τα παιχνίδια είναι διπλά και ακολουθεί εναπαληπτική αναμέτρηση στην έδρα του φιλοξενούμενου.

ΣΑΟ ΠΑΟΛΟ (Serie A)

Να αποδείξει την ανωτερότητα της θέλει στο αποψινό παιχνίδι η Σάο Πάολο, καθώς αντιμετωπίζει την Ζουβεντούδε, η οποία αγωνίζεται δυο κατηγορίες πιο κάτω από αυτή. Η ομάδα του Ρικάρντο Γκόμες προέρχεται από την εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ιντερνασιονάλ, για το πρωτάθλημα. Αν και προηγηθήκε με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κουέβα στο 37ο λεπτό, εν τέλει αρκέστηκε στο βαθμό της ισοπαλίας, καθώς ισοφαρίστηκε πέντε λεπτά πριν το φινάλε, με το αυτογκόλ του Μένα. Αποτέλεσμα που μάλλον πρέπει να ικανοποιεί τον Γκόμες, καθώς η ομάδα του δεν υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο, εκεί όπου μονολογούσαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι αστόχησαν και σε πέναλτι στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Για να σώσει μια αποτυχημένη, όπως εξελίσσεται, χρονιά, η Σάο Πάολο έχει θέσει πλέον ως στόχο την κατάκτηση του κυπέλλου. Με τον Ροντρίγκο Κάιο (ΑΜ 5/0) να επιστρέφει από τη συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς αγώνες, ο Γκόμες αναμένεται να παρατάξει βασικούς παίκτες.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ιντερνασιονάλ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα πέντε από τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

ΖΟΥΒΕΝΤΟΥΔΕ (Serie C)

Ίσως η ευχάριστη έκπληξη της διοργάνωσης η Ζουβεντούδε, η οποία έχει κάνει μια εξαιρετική πορεία για να βρεθεί μέχρι τη φάση των “16”, αποκλείοντας στους προηγούμενους γύρους, ομάδες σαν τις Κοριτίμπα και Παϊσαντού, που αγωνίζονται σε μεγαλύτερες κατηγορίες από αυτή. Η ομάδα του Αντόνιο Κάρλος Ζάγκο αγωνίζεται στην τρίτη τη τάξει κατηγορία, προερχόμενη μάλιστα και από ένα αήττητο σερί έντεκα αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις. Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της, φιλοξενήθηκε από την Πορτουγκέσα, από την οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πρώτο 20λεπτο. Ωστόσο, κατάφερε να κάνει την ανατροπή στα τελευταία λεπτά, ισοφαρίζοντας αρχικά με τον Καϊόν στο 74ο λεπτό και στη συνέχεια πήρε τη νίκη με το τέρμα του Καπρίνι στο 90′. Δεν έχουν αναφερθεί απουσίες για το αποψινό παιχνίδι, με τον Ζάγκο να παρατάσσει την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Πορτουγκέσα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.