Betarades.gr: Όλα για το στοίχημα.

ΣΑΝΤΟΣ ΛΑΓΚΟΥΝΑ

Στο πρώτο του παιχνίδι στο πάγκο της ομάδας, ο Χοσέ Μανουέλ ντε λα Τόρε δεν κατάφερε να την επαναφέρει στα θετικά αποτελέσματα. Η Σάντος γνώρισε την εκτός έδρας ήττα 3-1 από την Κρουζ Αζούλ, με τον Τζόναθαν Ροντρίγκεζ να σκοράρει το μοναδικό τέρμα της ομάδας του, παίρνοντας το ριμπάουντ μετά το χαμένο του πέναλτι στο 83ο λεπτό. Αυτή η νέα ήττα, άφησε την Σάντος στη τελευταία θέση της βαθμολογίας, όπου και μετράει μόλις δυο βαθμούς μετά από έξι αγωνιστικές στο πρωτάθλημα. Μια πιθανή νίκη σήμερα κόντρα στη Λεόν, θα την βοηθήσει να προσπεράσει την αντίπαλο της στο βαθμολογικό πίνακα.

Μεσοβδόμαδα, η Σάντος Λαγκούνα φιλοξενήθηκε από την Χουάρες, για την πέμπτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του κυπέλλου, με την οποία και αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 3-3. Αν και βρέθηκε από το δεύτερο μόλις λεπτό πίσω στο σκορ, κατάφερε να κάνει την ανατροπή πριν το ημίχρονο και να προηγηθεί με 1-3, χάρη στα τέρματα των Μπράβο (4′, 33′) και Νταβιλά (19′). Ωστόσο, δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη. Μετράει τρεις βαθμούς μετά από τρία παιχνίδια ούσα και στη δεύτερη θέση του ομίλου.

Απών από την αναμέτρηση θα είναι ο τραυματίας Χόρχε Σάντσεθ, με πρόβλημα στο μετατάρσιο, ενώ εκτός για το υπόλοιπο της σεζόν θα παραμείνει ο Θέσαρ Ιμπάνιες, με σοβαρό προβλημα στο γόνατο. Στη διάθεση του προπονητή τους τέθηκαν οι Νέστορ Αραούχο και Αγκουστίν Μαρκσείν, που επέστρεψαν από την τιμωρία τους.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 3-3 με την Χουάρες για το Κύπελλο.

Στατιστικό: G/G και Over 3.5 τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

ΛΕΟΝ

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα κατάφερε να πανηγυρίσει η Λεόν, με τον Μάουρο Μποσέλι να σκοράρει και τα δυο τέρματα στη νίκη της ομάδας του με 2-1, στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Κερετάρο. Αυτή η νίκη έφερε την ομάδα του Λουίς Τένα πάνω από την Σάντος, στην ουρά της βαθμολογίας, βάζοντας παράλληλα τέλος και στο σερί των εφτά αγώνων χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. Αυτό το παιχνίδι, που φέρνει την Λεόν κόντρα σε μια ομάδα που είναι σε ακόμη χειρότερη κατάσταση από την ίδια, της δίνει μια καλή ευκαιρία για να ανεβεί ψυχολογικά και να αφήσει πίσω της το πολύ κακό ξεκίνημα στη σεζόν.

Μεσοβδόμαδα, η Λεόν φιλοξένησε την Ατλάντε για την πέμπτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του κυπέλλου, κόντρα στην οποία γνώρισε την ήττα με σκορ 1-3. Το μοναδικό τέρμα από πλευράς φιλοξενούμενων σημείωσε στο 85ο λεπτό ο Κάνιο, μειώνοντας απλά για το τελικό αποτέλεσμα. Μετράει πέντε βαθμούς μετά από τέσσερα παιχνίδια ούσα και στη πρώτη θέση του ομίλου.

Για ακόμη μια εβδομάδα θα παραμείνει εκτός αγωνιστικής δράσης ο Γκιγιέρμο Μπουρντίσο, που τραυματίστηκε στο γόνατο, ενώ αμφίβολοι παραμένουν οι Εφρέν Βελάρδε και Άλντο Ρότσα, αμφότεροι με μυϊκά προβλήματα. Αμφίβολος λόγω τραυματισμού είναι και ο Οσβάλντο Ροντρίγκεζ.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-3 από την Ατλάντε για το Κύπελλο.

Στατιστικό: G/G τα τρία τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.