ΣΑΝΤΟΣ

Από το πρώτο λεπτό θα επιδιώξει τη νίκη η Σάντος στο σημερινό ματς, αφού το σερί 1-1-1 στις τρεις πρώτες αγωνιστικές δεν είναι και… το καλύτερο δυνατό. Θυμίζουμε ότι στην πρεμιέρα έφυγε ηττημένη από την έδρα της Ατλέτικο Μινέιρο (1-0), ακολούθησε η εντός έδρας νίκη επί της Κοριτίμπα (2-1) και μεσοβδόμαδα έμεινε στο 2-2 στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Φιγκεϊρένσε. Βέβαια, καθοριστικό ρόλο έπαιξε η αποβολή του Γκουστάβο Ενρίκε στο 68′, που επέτρεψε στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν στις καθυστερήσεις με εύστοχο πέναλτι. Η Φιγκεϊρένσε είχε προηγηθεί στο 38′, ενώ οι Βίτορ και Ζόελ είχαν κάνει την προσωρινή ανατροπή με εύστοχα πέναλτι στο 42′ και στο 57′.

Ο Λούκας Βερίσιμο θα αποτελέσει τον αντικαταστάτη του τιμωρημένου Γκουστάβο Ενρίκε στο κέντρο της άμυνας. Μεσοβδόμαδα η ομάδα απέκτησε τον επιθετικό Τζόναταν Κοπέτε από την Ατλέτικο Νασιονάλ της Κολομβίας.

Προηγούμενο ματς: Έμεινε στο ισόπαλο 2-2 στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Φιγκεϊρένσε. Αποβολή για τον Γκουστάβο Ενρίκε στο 68′.

Στατιστικό: G/G και Over 2,5 τα δύο τελευταία ματς πρωταθλήματος.

ΙΝΤΕΡΝΑΣΙΟΝΑΛ

Η Ιντερνασιονάλ, με τη σειρά της, βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, κάτι που είχε δείξει και με τις εμφανίσεις της στο περιφερειακό πρωτάθλημα Γκαούτσο 1. Παραμένει αήττητη στις τρεις πρώτες αγωνιστικές της φετινής Serie A, ξεκινώντας με το ισόπαλο 0-0 απέναντι στη Σαπεκοένσε και συνεχίζοντας με τα κολλητά τρίποντα επί των Σάο Πάολο (1-2) και Σπορτ Ρεσίφε (1-0). Το μεσοβδόμαδο 1-0 επί της Σπορτ Ρεσίφε διαμορφώθηκε με αυτογκόλ των φιλοξενούμενων στο 58′. Εξέτισε την ποινή του και επιστρέφει ο μέσος Άλεξ. Σε υποχρεώσεις με την Εθνική Βενεζουέλας ο μέσος Σέιχας.

Προηγούμενο ματς: Πήρε την εντός έδρας νίκη επί της Σπορτ Ρεσίφε με 1-0.

Στατιστικό: Νικηφόρα τα 9/11 τελευταία παιχνίδια της για όλες τις διοργανώσεις (9-2-0).