17η αγωνιστική

*Μετρούν 7/10 παιχνίδια με No Goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Νάπολι δεν έχει υποστεί ήττα από τη Σαμπντόρια, στα πρόσφατα 7 παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 1-2 εκτός έδρας, με αντίπαλο τη Σασουόλο, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 25’ ο Γκαμπιαντίνι σκόραρε για το 0-1 των φιλοξενούμενων και στο 28’ ο Αουτζέλο έκανε το 0-2 που ήταν και το αποτέλεσμα το πρώτου ημιχρόνου. Στο 64’ ο Μπεράρντι μείωσε με εκτέλεση πέναλτι και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Σαμπντόρια εξακολουθεί να δίνει μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού φέτος, παραμένει για την ώρα στην επικίνδυνη ζώνη και έχει μεγάλη ανάγκη από βαθμολογική συγκομιδή για να ξεφύγει. Πήρε μεγάλη νίκη στην προηγούμενη αγωνιστική, πέρασε από την έδρα της Σασουόλο (1-2), χάρη σε δύο τέρματα από το πρώτο κιόλας ημίωρο του αγώνα.

Ήταν μόλις η δεύτερη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα για το συγκρότημα του Ντέγιαν Στάνκοβιτς, μετρά επίσης μία ισοπαλία σε 16 αγωνιστικές και η συγκομιδή είναι πενιχρή. Ο Σέρβος τεχνικός ανέλαβε τα ηνία της “Σαμπ” τον περασμένο Οκτώβριο αποχωρώντας από τον Ερυθρό Αστέρα με μοναδικό στόχο φυσικά, την παραμονή στη Serie A.

Όσον αφορά την αποστολή, νέο πρόβλημα προέκυψε με τον τιμωρημένο Αμιόνε, είναι επίσης εκτός, οι Κόλεϊ, Πουσέτο, Κουαλιαρέλα, Κόντι, Ντε Λούκα, Σαμπίρι.

Σαμπντόρια Στατιστικά

*7/10 αναμετρήσεις είχαν over 2.5 γκολ

*4/6 παιχνίδια τελευταία είχαν goal/goal

*Δέχεται γκολ σε 8/10 ματς εντός έδρας

ΝΑΠΟΛΙ

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την ήττα με σκορ 1-0 εκτός έδρας, από την Ίντερ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και άξιζαν ένα τέρμα από το πρώτο ημίχρονο. Το πέτυχαν στο 56’ με κεφαλιά του Τζέκο έπειτα από σέντρα ακριβείας του Ντιμάρκο. Η Νάπολι απείλησε μονάχα στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά ο Ονάνα ήταν σε καλή μέρα και κράτησε το μηδέν.

Η Νάπολι δεν άρχισε ιδανικά την πορεία της στο νέο έτος, έχασε στο Μιλάνο από την Ίντερ (1-0), χωρίς να πιάσει σπουδαία επίπεδα απόδοσης. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα για τους “Παρτενοπέι” και έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον πως θα αντιδράσει η ομάδα του Σπαλέτι, που ομολογουμένως είναι έως τώρα η καλύτερη της κατηγορίας.

Πραγματοποίησε εξαιρετική πορεία στο πρώτο κομμάτι της σεζόν, εντός κι εκτός συνόρων. Φιγουράρει απόλυτα δίκαια στην κορυφή της βαθμολογίας. Έκανε δύο σερί ήττες σε φιλικά παιχνίδια κατά την περίοδο της προετοιμασίας, προβλημάτισαν με τη συνολική εικόνα στο πιο πρόσφατο απέναντι στη γαλλική Λιλ (1-4) και τη συντριβή που υπέστησαν. Η προηγούμενη ήταν από τη Βιγιαρεάλ με 2-3.

Στο αγωνιστικό σκέλος, το θετικό είναι ότι δεν αντιμετωπίζει προβλήματα απουσιών και ο Σπαλέτι θα παρατάξει την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα.