Betarades.gr: Όλα για το στοίχημα.

* Η Σαμπντόρια δέχθηκε γκολ στο ένα από τα επτά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της με αντίπαλο την Αταλάντα σε όλες τις διοργανώσεις.

* Σημειώθηκε over 2,5 στο ένα από τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Σαμπντόρια με αντίπαλο την Αταλάντα σε όλες τις διοργανώσεις.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για το φετινό πρωτάθλημα της χώρας η Σαμπντόρια. Την προηγούμενη βδομάδα το συγκρότημα του Τζαμπάολο επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 της Έμπολι. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε οχτώ λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Μούριελ. Αξίζει να σημειώσουμε πως στο 84’ ο Μακαρόνε αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή, αφήνοντας τους γηπεδούχους με δέκα ποδοσφαιριστές. Για την αποψινή αναμέτρηση με αντίπαλο την Αταλάντα μίλησε στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής της «Ντόρια». «Περιμένω μία τελείως διαφορετική αναμέτρηση από αυτή που δώσαμε κόντρα στην Έμπολι. Η Αταλάντα έδωσε μία σπουδαία αναμέτρηση την προηγούμενη βδομάδα, παρά το γεγονός πως γνώρισε την ήττα. Κόντρα σε αυτήν γυρίζουμε σελίδα και ξεκινάμε ένα νέο κεφάλαιο. Αντιμετωπίζουμε μία ομάδα που δεν σταματά να παλεύει μέχρι το τέλος, αυτή είναι η φιλοσοφία του αντίπαλου προπονητή (σ.σ. του Τζιάν Πιέρο Γκασμπερίνι)».

Ανεπιθύμητος είναι, πλέον, στη Σαμπντόρια ο Κασάνο (ΕΠ). Σύμφωνα με πληροφορίες δεν του επιτρέπεται να μπει στα αποδυτήρια του συλλόγου! Ο πρόεδρος της Σαμπντόρια, Μάσιμο Φερέρο, με δηλώσεις του του ζήτησε να φύγει, τονίζοντας πως από το όλο θέμα ζημιώνεται μόνο η ομάδα. Πάντως ο έμπειρος επιθετικός απέρριψε προτάσεις ομάδων από τις Κίνα και Μεξικό. Την απόκτηση του Πράετ (ΜΕ) από την Άντερλεχτ ανακοίνωσε η Σαμπντόρια.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας νίκη με 1-0 πανηγύρισε η Σαμπντόρια επί της Έμπολι, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε goal-goal στο ένα από τα οχτώ τελευταία παιχνίδια της Σαμπντόρια σε όλες τις διοργανώσεις.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ

Παρά τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε η Αταλάντα δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος την προηγούμενη βδομάδα. Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Γκασμπερίνι δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Λάτσιο, από την οποία ηττήθηκε εντός έδρας με 4-3. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, καταφέρνοντας να προηγηθούν με τα γκολ των Ιμόμπιλε (15’), Χόεντ (20’) και Λομπάρντι (33’). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, μειώνοντας το σκορ χάρη στα δύο γκολ του Κεσιέ (63’, 67’). Ένα λεπτό πριν το τέλος των 90’ ο Κατάλντι έβαλε την …ταφόπλακα στην Αταλάντα γράφοντας το 4-2. Το μόνο που κατάφερε η τελευταία ήταν να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις με το γκολ του Πετάνια.

«Θα γυρίσω σε ένα γήπεδο που γνωρίζω πολύ καλά, ένα γνώριμο μέρος για μένα. Ωστόσο τώρα το μυαλό μου θα είναι αποκλειστικά στην Αταλάντα και το πώς θα πάρουμε τη νίκη. Θα είναι μία πολύ σημαντική αναμέτρηση, ένα αληθινό τεστ για εμάς λίγο πριν την πρώτη διακοπή του πρωταθλήματος. Περιμένω από τους ποδοσφαιριστές μου να μην επαναλάβουν τα ίδια λάθη. Η Σαμπντόρια είναι μία πολύ καλή ομάδα, η οποία άλλαξε πολύ από πέρσι», υπογράμμισε στις δηλώσεις του ο προπονητής της Αταλάντα. Παρελθόν αποτελεί από τους «νερατζούρι» ο Μαριλούνγκο (ΕΠ), ο οποίος μετακόμισε στην Έμπολι.

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 4-3 γνώρισε η Αταλάντα από τη Λάτσιο, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Αταλάντα για το πρωτάθλημα.