*Προημιτελική φάση του Γιουρόπα Λιγκ. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση επανάληψης του σκορ του πρώτου αγώνα, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι.

*Στο πρώτο παιχνίδι (Άγιαξ – Σάλκε 2-0): Πεντακάθαρη και δίκαιη επικράτηση για τον Άγιαξ την περασμένη εβδομάδα, με το τελικό 2-0 επί της Σάλκε να διαμορφώνεται χάρη σε δύο γκολ του Κλάασεν (23’ με πέναλτι, 52’). Κυρίαρχος ο «Αίαντας», έβγαλε κι άλλες φάσεις στη συνέχεια με τους Γιουνές και Τραορέ, είχε την ευκαιρία να τελειώσει την πρόκριση απ’ το Άμστερνταμ. «Ήρωας» ο γκολκίπερ Φέρμαν για τη Σάλκε, που γενικά ήταν απογοητευτική σ’ όλα τα επίπεδα.

*3/3 εντός έδρας νίκες μετράει η Σάλκε κόντρα σε ομάδες της Ολλανδίας, όλες ήρθαν με διαφορά τριών γκολ. Απ’ την άλλη, ο Άγιαξ έχει ρεκόρ 6-4-6 επί γερμανικού εδάφους.

*Αήττητη η Σάλκε εντός έδρας στο φετινό Γιουρόπα Λιγκ, μετράει ρεκόρ 3-2-0, έκανε 3/3 νίκες με διαφορές δύο τερμάτων στον όμιλο.

Κάνε Like και Μπες στην Κλήρωση για 500€ Paysafecards

ΣΑΛΚΕ

Σε μια ιδιαίτερα δύσκολη συνθήκη έρχεται η ρεβάνς με τον Άγιαξ για τη Σάλκε, που καλείται να ξεπεράσει τον εαυτό της αν θέλει την πρόκριση. Οι Γερμανοί είναι υπό κρίση σχεδόν όλη τη σεζόν, όμως ένα περισσότερο το τελευταίο χρονικό διάστημα, τόσο λόγω των διαδοχικών αρνητικών αποτελεσμάτων, όσο και εξαιτίας των μαζικών απουσιών σε καίριες θέσεις. Η ήττα 2-0 στο Άμστερνταμ ήταν η μία εκ των τριών στα τελευταία τέσσερα ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις, με τελευταία εκ των οποίων το 2-1 εκτός έδρας κόντρα στην Ντάρμσταντ. Έχασε πέναλτι στο 58’ η Σάλκε, που τελικά ισοφάρισε στο 75’, όμως δέχτηκε δεύτερο γκολ «μαχαιριά» στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Έμεινε στους 37 πόντους και την 11η θέση, στο -4 απ’ την τελευταία θέση που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Το Γιουρόπα Λιγκ αποτελεί ένα τεράστιο κίνητρο για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πάντως δεν έδειξαν ικανοί να αντιμετωπίσουν τον Άγιαξ στο πρώτο ματς. «Σίγουρα είμαστε το αουτσάιντερ, αλλά δεν είναι απίθανο να προκριθούμε. Μπορούμε να ανατρέψουμε την κατάσταση στο 90λεπτο ή να πάμε σε παράταση. Αν σκοράρουμε νωρίς, τότε ο κόσμος θα μας βοηθήσει πολύ. Γυρίσαμε απ’ το 2-0 στο εκτός έδρας ματς με την Γκλάντμπαχ, γιατί να μην το κάνουμε και εντός έδρας;», επεσήμανε ο κόουτς Βάιντσιερλ. Θα περιμένει μέχρι τελευταία στιγμή τους Κολάσινατς και Χέβεντες, με τον Γερμανό προπονητή να δηλώνει ότι ακόμη κι αν δεν είναι στο 100%, θα πάρει το ρίσκο να τους χρησιμοποιήσει, κάτι που σημαίνει ότι μάλλον θα τους δούμε βασικούς. Επιστρέφει ο Νάστασιτς (Αμυντικός, 20, 0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 για τη Σάλκε κόντρα στην Ντάρμσταντ. Ο Βράνσιτς το 1-0 στο 11’, ισοφάρισε ο Κόκε για τη Σάλκε στο 75’, το τελικό 2-1 έκανε ο Γκόντορφ στις καθυστερήσεις. Με 10 παίκτες απ’ το 81’ η Σάλκε.

Στατιστικό: Από 7/9 Under 2,5 προέρχεται η Σάλκε στο Γιουρόπα Λιγκ ανεξαρτήτως έδρας (δες το στον Stoiximan).

*Στο 2-3-2 το εκτός έδρας ρεκόρ του Άγιαξ φέτος στην Ευρώπη. Δεν έχει νίκη στις τέσσερις τελευταίες εξόδους του (0-3-1).

Το Σάλκε – Άγιαξ παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League (Κλικ Εδώ)

ΑΓΙΑΞ

Έχοντας μέσο όρο ηλικίας μόλις 22 ετών, ο Άγιαξ «σκόρπισε» τη Σάλκε την περασμένη εβδομάδα και πήρε μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης. Απ’ την ενδεκάδα, οι 4 ήταν κάτω των 18 ετών, ενώ οι 9 κάτω των 21! Αυτό δεν εμπόδισε τον «Αίαντα» να κάνει ίσως την κορυφαία φετινή εμφάνιση του στην Ευρώπη και να χάνει μεγάλες ευκαιρίες για να φτάσει σε πολύ υψηλό σκορ, μετατρέποντας τη ρεβάνς σε τυπική διαδικασία. Είναι η πρώτη φορά που έφτασε στα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ, είναι μια «ανάσα» απ’ τα ημιτελικά και πλέον θα συνιστά αποτυχία αν δε τα καταφέρει. Προετοιμασμένος για «μάχη» ο κόουτς Μπος, επεσήμανε: «Είναι σίγουρο ότι η Σάλκε θα πιέσει απ’ την αρχή σαν… τρελή. Δεν έχουμε τελειώσει τη δουλειά μας. Πρέπει να δώσουμε το 100% των δυνάμεων μας. Το ματς μπορεί να μην πάει όπως το θέλουμε».

Πηγαίνει «τρένο» ο Άγιαξ σ’ όλες τις διοργανώσεις, έρχεται από πέντε διαδοχικές νίκες με επιμέρους σκορ 18-4! Την Κυριακή δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στη Χέρενφεν εντός έδρας, επικράτησε 5-1 και παρέμεινε στο -1 απ’ την πρωτοπόρο Φέγενορντ. Την Κυριακή έχει εξαιρετικά δύσκολη έξοδο κόντρα στην Αϊντχόφεν.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 5-1 για τον Άγιαξ κόντρα στη Χέρνεφεν. Προηγήθηκε η Χέρενφεν στο 8’, ο «Αίαντας» έφτασε στο 3-1 μέχρι το ημίχρονο με τους Φίρχεφερ, Ντε Λιγκτ και Κλάασεν, ακολούθησαν άλλα δύο γκολ απ’ τους Ντόλμπεργκ και Νέρες στο δεύτερο μέρος.

Στατιστικό: Από 8/11 G/G έρχεται ο Άγιαξ ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.