Betarades.gr: Τα κορυφαία προγνωστικά στοιχήματος

ΡΟΥΜΠΙΝ ΚΑΖΑΝ

Το επιεικώς απαράδεκτο ξεκίνημα που πραγματοποιεί στη φετινή χρονιά δεν θα μπορούσε ασφαλώς να «ξεπλυθεί» με μια απλή πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ρωσίας, απέναντι σε έναν αντίπαλο όπως η Τσίτα, που αγωνίζεται στη δεύτερη κατηγορία και κατοικοεδρεύει στα σύνορα με την Κίνα.

Ο Χάβι Γκράθια είδε τους παίκτες του να παίρνουν τη νίκη πρόκριση με σκορ 1-0 και, ταυτόχρονα, τους έστειλε ένα σαφές μήνυμα για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, αφού επέλεξε να μην ξεκουράσει κανέναν και τους έβαλε να αγωνιστούν σε ένα πραγματικά απαράδεκτο γήπεδο. Η απόφασή του αυτή προφανώς και είχε να κάνει με τη νέα απαράδεκτη εμφάνιση και ήττα με σκορ 4-1 από τη Ζενίτ την περασμένη Δευτέρα, στο τελευταίο της παιχνίδι πρωταθλήματος. Για ένα ακόμη παιχνίδι παρουσιάστηκε εντυπωσιακά ασύνδετη και νωθρή, με τους παίκτες της να μην δείχνουν να συναισθάνονται την κρισιμότητα της κατάστασης και να καταφέρνουν να δεχθούν τρία γκολ μέσα σε δέκα λεπτά (53′-63′) στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Μ’ αυτά και μ’ αυτά, βέβαια, η Ρουμπίν βρίσκεται σε τραγική κατάσταση, μετρώντας μόλις 6 βαθμούς στις επτά πρώτες αγωνιστικές και έχει σημειώσει μόλις μία νίκη, στο εντός έδρας 3-1 επί της Ουράλ, που είχε θεωρηθεί πως θα αποτελέσει εφαλτήριο αντεπίθεσης. Ο Ισπανός τεχνικός δεν θα έχει για ένα ακόμη παιχνίδι στη διάθεσή του τους μακροχρόνια απόντες Κούζμιν και Μπιλιαλέτντινοφ, ενώ αμφίβολοι δίνονται ο μεσοεπιθετικός Ροσίνα και ο μέσος Τσάκτας.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με σκορ 1-0 απέναντι στην Τσίτα και πρόκριση για το Κύπελλο Ρωσίας.

Στατιστικό: Στα τελευταία της 6 εντός έδρας παιχνίδια απέναντι στην Τομ Τομσκ σημειώθηκαν Over 2,5 γκολ (παίξτο στον Stoiximan).

Το Ρούμπιν Καζάν – Τομ Τομσκ παίζει στον Stoiximan

ΤΟΜ ΤΟΜΣΚ

Ήθελε όσο τίποτα άλλο να αποφύγει την περαιτέρω κούραση του ήδη επιβαρυμένου ρόστερ της και να σαν να μην της έφτανε το γεγονός πως χρειάστηκε να ταξιδέψει στο Νοβοσιμπίρσκ για την αναμέτρηση του Κυπέλλου Ρωσίας απέναντι στη Σίμπιρ, είδε κιόλας το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Ο Πετρακόφ έδωσε, βέβαια, την ευκαιρία σε αρκετούς βασικούς τους ποδοσφαιριστές να πάρουν απαραίτητες ανάσες ξεκούρασης, όμως είδε, ταυτόχρονα, την ομάδα του να γνωρίζει οδυνηρό αποκλεισμό στην παράταση, δύο λεπτά προτού η διαδικασία ολοκληρωθεί και οι δύο ομάδες κληθούν να λύσουν τις διαφορές τους στα πέναλτι. Στο πρωτάθλημα, βέβαια, προερχόταν από μια εξαιρετικά σημαντική νίκη με το 1-0 απέναντι στην Άρσεναλ Τούλα, όπου μπορεί να μην έθελξε με την απόδοσή της, αλλά αυτό που ήθελε, το πέτυχε, καταφέρνοντας να πάρει τους πολύτιμους τρεις βαθμούς και να αναρριχηθεί βαθμολογικά.

Σημαντικό πρόβλημα τραυματισμού συνιστά ο αμυντικός Πούλιτς, που παραμένει εκτός δράσης, ενώ την ίδια στιγμή, αμφίβολοι δίνεται οι αμυντικοί Μπορντάτσεφ και Ντιακόφ, αλλά και οι μέσοι Μπικφάλβι και Τσιουπέρκα. Όλοι τους, πάντως, έχουν τις πιθανότητες υπέρ τους για την ενδεκάδα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με σκορ 1-0 στην παράταση από τη Σίμπιρ Νομποσιμπίρσκ για το Κύπελλο Ρωσίας.

Στατιστικό: Στα τελευταία της 3 παιχνίδια πρωταθλήματος σημειώθηκαν Under 2,5 γκολ.