* Γειτονικό ντέρμπι.

Δείτε τα Προγνωστικά Αργεντινής

ΡΟΣΑΡΙΟ ΣΕΝΤΡΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Μπαράκας.

Απέτυχε να σκοράρει σε τρίτο διαδοχικό εκτός έδρας παιχνίδι η “κανάγια”, ο κόουτς Ρούσο δήλωσε ανικανοποίητος από το αποτέλεσμα στα προάστια του Μπουένος Άιρες, αλλά η πορεία της κρίνεται εξαιρετική μέχρι στιγμής κι αν απόψε αξιοποίησει για ακόμη μία φορά την ένθερμη έδρα της θα βρεθεί στην 4η θέση.

Κάκιστο από πλευράς θεάματος το παιχνίδι στην έδρα της Μπαράκας στις 9 του μηνός, καμία εκ των δύο δεν έβγαλε καθαρή ευκαιρία, απόλυτα δίκαιο το ότι έμειναν στα “κουλούρια”.

Στο Ροσάριο όμως η επιθετικότητά της είναι ζηλευτή, κέρδισε τα τρία τελευταία με 10 γκολ ενεργητικό, ενώ το φετινό ρεκόρ της στο “Χιχάντε” έφτασε το 8-2-0!

Συμπλήρωσε κάρτες ο Μακ Άλιστερ (αμ. χαφ), παραμένουν εκτός οι τραυματίες Μοντόγια (μέσος), Λο Σέλσο (μέσος). Επέστρεψε στην αποστολή, αλλά είναι αμφίβολος ο επιδραστικός δεξιός μπακ Μαρτίνες.

ΡΟΣΑΡΙΟ ΣΕΝΤΡΑΛ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 4/7 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 5/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΚΟΛΟΝ ΣΑΝΤΑ ΦΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Εστουδιάντες. Ο Γκάρσες πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 34ο λεπτό.

Επέστρεψε στις νίκες η “σαμπαλέρο” στις 13 του Ιούνη, μετά από ένα μήνα και ρεκόρ 0-3-1 και τα κατάφερε απέναντι σε μία Εστουδιάντες που έτρεχε αήττητο σερί 15 αγώνων!

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, είχαν την επιθετική πρωτοβουλία και δύο καλές στιγμές πριν σκοράρει η Κολόν με κεφαλιά του στόπερ της σε κόρνερ. Πιο ισορροπημένο το δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες ξόδεψαν από μία μεγάλη ευκαιρία.

Επιστρέφει από τιμωρία δύο αγωνιστικών ο Μορέιρα, μπήκαν στην αποστολή και οι Σοτ (δεξί μπακ), Γκολτς (στόπερ) που ξεπέρασαν τις ενοχλήσεις. Αντιθέτως συμπλήρωσε κάρτες ο βασικότατος Πιερότι (εξτρέμ/φορ), εκτός έμειναν και οι Ιμπάνιες (εξτρέμ), Ασεβέδο (στόπερ).