ΡΟΒΑΝΙΕΜΙ

Την τρίτη διαδοχική της ήττα στο πρωτάθλημα υπέστη την προηγούμενη αγωνιστική, η Ροβανιέμι, καθώς μετά τα παιχνίδι κόντρα σε Κουόπιο (0-1) και Βάασα (1-0), ηττήθηκε και από τη Σεϊναγιόεν (2-3), εντός έδρας. Η ομάδα του Γιούχα Μάλινεν κατάφερε να προηγηθεί δυο φορές στην αναμέτρηση με τα τέρματα των Τέιλορ (13′) και Οσέι (66′), ωστόσο δεν κατάφερε να διαχειριστεί σωστά το προβάδισμα της, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν τη νίκη. Μετά και από αυτή την ήττα της, η Ροβανιέμι εξακολουθεί να παραμένει χωρίς νίκη εδώ και πέντε αγωνιστικές, όπου μετράει μόλις δυο βαθμούς. Στο σημερινό παιχνίδι θέλει τη νίκη για να απομακρυνθεί από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, ούσα τρεις βαθμούς πάνω από τον πάτο της βαθμολογίας. Μια νίκη, δυο ισοπαλίες και δυο ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της στο φετινό πρωτάθλημα, μέχρι τώρα. Αισιόδοξος για το θετικό αποτέλεσμα ο Μάλινεν, που χαρακτήρισε τους παίκτες του, ”διψασμένους για νίκη”.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-3 από τη Σεϊναγιόεν για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.

ΜΑΡΙΕΧΑΜΝ

Αγνοεί τη νίκη εδώ και δυο αγωνιστικές η Μάριεχαμν, όπου και μετράει μια ισοπαλία και μια ήττα. Μετά το ”κάζο” και την εντός έδρας βαριά ήττα από την Κουόπιο (0-3), η ομάδα των Βίρτανεν και Λούντμπεργκ φιλοξένησε την Βάασα, κόντρα στην οποία κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με δυο γκολ διαφορά από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, με τους Ντιέγκο Άσις (9′) και Σιντ (40′) να βρίσκουν δίχτυα. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ακριβώς όπως την περιμέναν, καθώς στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ”κλέψουν” το βαθμό της ισοπαλίας, ισοφαρίζοντας σε 2-2 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Έτσι, η Μάριεχαμν εξακολουθεί να βρίσκεται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, τρεις βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Ελσίνκι. Μονόδρομος η νίκη στο σημερινό παιχνίδι, για να μπορέσει να μείνει κοντά στην κορυφή. Εξαιρετική στα τελευταία πέντε εκτός έδρας παιχνίδια της, όπου και μετράει ισάριθμες νίκες, παρότι έχει και μια ήττα, στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος. Απών από το παιχνίδι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, Ντέβερ Ορζίλ, ο οποίος συμμετέχει με την εθνική ομάδα της Τζαμάικα, στο Κόπα Αμέρικα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Βάασα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G τα εφτά από τα οκτώ τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.