Betarades.gr: Όλα για το στοίχημα.

* Οι δύο ομάδες είχαν συναντηθεί στον 1ο γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ της σεζόν 1993/94, με την Αούστρια Βιέννης να παίρνει την πρόκριση, χάνοντας με 3-1 στο πρώτο ματς στη Νορβηγία και επικρατώντας με 4-1 στη ρεβάνς της Αυστρίας.

* Χωρίς νίκη η Αούστρια επί νορβηγικού εδάφους (0-2-2), όμως πήρε την πρόκριση στις 3/4 πρότερες συναντήσεις με νορβηγικούς συλλόγους.

* Πλέι οφ Γιουρόπα Λιγκ – Ρεβάνς. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση επανάληψης του σκορ του πρώτου αγώνα ακολουθεί παράταση και -αν χρειαστεί- πέναλτι.

Στο πρώτο ματς (Αούστρια Βιέννης – Ρόζενμποργκ 2-1, 18/08): Τη νίκη με σκορ 2-1 πανηγύρισε η Αούστρια Βιέννης επί της Ρόζενμποργκ, στο ματς της περασμένης Πέμπτης στην αυστριακή πρωτεύουσα. Προηγήθηκε με τον Γκρούνβαλντ στο 52ο λεπτό, ο Φελίπε Πιρές έγραψε το 2-0 δύο λεπτά αργότερα, αλλά ο Ρεγκίνιουσεν μείωσε για λογαριασμό των Νορβηγών στο τελικό 2-1 στο 92ο λεπτό.

ΡΟΖΕΝΜΠΟΡΓΚ (Νορβηγία, 133)

Την ανατροπή καλείται να κάνει η Ρόζενμποργκ στη σημερινή ρεβάνς με την Αούστρια, προκειμένου να μη βάλει πρόωρο τέλος στο φετινό ευρωπαϊκό ταξίδι της. Οι “βίκινγκς” θα προσπαθήσουν να εκμεταλλευθούν την υπεροχή τους σε ευρωπαϊκή εμπειρία σε σχέση με τους αντιπάλους τους, αλλά και τη δύναμη του “Λέρκενταλ”, με δεδομένο ότι προέρχονται από 13 σερί εντός έδρας νίκες σε επίσημα ματς. Συνεχίζουν να προελαύνουν στο εγχώριο πρωτάθλημα, όντας στο +12 από τη 2η Οντ μετά το πέρας των 21 πρώτων αγωνιστικών. Σε επίπεδο πρωταθλήματος, η κυριακάτικη ισοπαλία με την Μπραν πήρε τη σκυτάλη από τέσσερις διαδοχικές νίκες.

Ο κόουτς Ινγκέμπριτσεν τόνισε μεταξύ άλλων για τη σημερινή ρεβάνς: “Έχουμε πίστη στους εαυτούς μας. Θέλουμε να συνεχίσουμε να αγωνιζόμαστε στην Ευρώπη τη φετινή σεζόν”. Παραμένει στα πιτς ο κίπερ Χάνσεν (εκτός ευρωπαϊκής λίστας), ενώ συνεχίζουν να ταλαιπωρούνται από τραυματισμούς οι επιθετικοί Μπακένγκα και Ντε Λανλάι.

Προηγούμενο ματς: Έμεινε στο ισόπαλο 1-1 στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Μπραν για την 21η αγωνιστική του νορβηγικού πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Νικηφόρα τα 13 τελευταία εντός έδρας επίσημα παιχνίδια της για όλες τις διοργανώσεις.

Το Ρόζενμποργκ – Αούστρια Βιέννης παίζει στην Betshop

ΑΟΥΣΤΡΙΑ ΒΙΕΝΝΗΣ (Αυστρία, 129)

Η Αούστρια Βιέννης, από την πλευρά της, παίζει σήμερα για δύο αποτελέσματα, αφού παίρνει την πρόκριση είτε με νίκη είτε με ισοπαλία. Σφραγίζει, επίσης, το εισιτήριο για τους ομίλους και με ήττα με ένα γκολ διαφορά και σκορ 3-2 και πάνω. Όπως αναφέρουμε και παραπάνω, οι Αυστριακοί αγνοούν τη νίκη επί νορβηγικού εδάφους, αλλά παράλληλα έχουν πάρει την πρόκριση στις 3/4 διπλές συναντήσεις με νορβηγικές ομάδες. Έχουν συλλέξει εννιά βαθμούς στις πέντε πρώτες αγωνιστικές της εγχώριας λίγκας (3-0-2), με την κυριακάτικη νίκη επί της Άλταχ να παίρνει τη σκυτάλη από τις κολλητές ήττες από Ραπίντ (1-4) και Στουρμ Γκρατς (3-1 εκτός).

Ο κόουτς Τόρστεν Φινκ και ο μέσος Γκρούνβαλντ κατέστησαν ξεκάθαρο στη χθεσινή συνέντευξη Τύπου ότι η Αούστρια θα αγωνιστεί σήμερα για τη νίκη, καθώς ενδέχεται να αποβεί λαθεμένος ένας προσανατολισμός προς ισοπαλία. “Λευκό” ουσιαστικά το απουσιολόγιο του Φινκ, καθώς ο μέσος Προκόπ παραμένει εκτός δράσης εδώ και πολύ καιρό.

Προηγούμενο ματς: Πέτυχε την εντός έδρας νίκη επί της Άλταχ με 3-1 για την 5η αγωνιστική του αυστριακού πρωταθλήματος. Δύο γκολ σημείωσε ο Φριζενμπίχλερ.

Στατιστικό: G/G και Over 2,5 τα 7/9 τελευταία επίσημα παιχνίδια της.