* Στον πρώτο γύρο: Όξφορντ – Ρότσντεϊλ 1-0 (3/9)

* Η Ρότσντεϊλ κέρδισε τα 10 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα, ενώ στα οκτώ τελευταία κέρδιζε από το ημίχρονο.

* Η Ρότσντεϊλ σκόραρε δύο ή περισσότερα τέρματα στα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

* Στα 9/10 τελευταία παιχνίδια της Ρότσντεϊλ στο πρωτάθλημα σημειώθηκε over 2,5.

ΡΟΤΣΝΤΕΪΛ

Αλλιώς την περίμενε, αλλιώς εξελίχθηκε για τη Ρότσντεϊλ η επίσκεψη στο «Roots Hall Stadium» της Σάουθεντ την προηγούμενη αγωνιστική, αφού έφερε την ήττα με σκορ 2-1, η οποία ήταν μόλις η πρώτη μετά από έξι συνεχόμενες νίκες σε όλες τις διοργανώσεις. Παρουσιάστηκε με αυτοπεποίθηση, μπήκε δυνατά, αλλά στάθηκε άτυχη αφού το παιχνίδι της «στράβωσε» από την αρχή. Κι αυτό διότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 15’ και επτά λεπτά αργότερα έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές. Τα πράγματα ισορρόπησαν με την κόκκινη που δέχθηκαν και οι γηπεδούχοι στο 34’.

Κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 66’ με τον Άντριου όμως μια απροσεξία στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων της στέρησε τη δυνατότητα να δώσει συνέχεια στο αήττητο σερί της. Σήμερα, όμως, επιστρέφει στο «κάστρο» της, εκεί όπου για το πρωτάθλημα μετράει 10 συνεχόμενες νίκες, ενώ στις επτά εξ αυτών δεν δέχθηκε ούτε ένα τέρμα. Η κόκκινη που δέχθηκε ο Κιν (Μέσος, 17/0) θα τον αναγκάσει να μείνει εκτός για τρεις αγωνιστικές, ενώ εκτός έμειναν επίσης και οι Βινσέντι (Μέσος, 3/0), Μέρφι (Μέσος, 0/0) και Μπούνεϊ (Αμυντικός, 21/1).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με σκορ 2-1 από τη Σάουθεντ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Στα 9/10 τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα σημειώθηκε over 2,5.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας (Κλικ Εδώ)

ΟΞΦΟΡΝΤ

Οι συνεχόμενες προκρίσεις σε FA Cup και Λιγκ Τρόφι μέσα σε λίγες μόνο ημέρες, δεν επέτρεψαν στην Όξφορντ να συγκεντρωθεί όσο θα ήθελε στην εκτός έδρας αναμέτρηση απέναντι στη Γουίμπλεντον, με συνέπεια να γνωρίσει την ήττα με σκορ 2-1. Μια ήττα που ήρθε δίκαια, παρά το γεγονός πως προηγήθηκε πολύ νωρίς (6’). Έξι λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση, ενώ στο 28’ είχαν ήδη πάρει το προβάδισμα. Τα πράγματα, μάλιστα, θα μπορούσαν να είναι πολύ χειρότερα στο δεύτερο μέρος, αν δεν υπήρχε ο τερματοφύλακας Ίστγουντ να σώσει την εστία του σε πολλές περιπτώσεις, αλλά και η αναποτελεσματικότητα από πλευράς γηπεδούχων.

«Ανόητα λάθη από πλευράς μας ήταν αυτά που μας στοίχισαν. Υπάρχουν πολλοί νέοι παίχτες εδώ που πρέπει να μάθουν από τα λάθη τους» σχολίασε ο μάνατζερ Άπλετον, το όνομα του οποίου ακούστηκε για την θέση του μάνατζερ στην εθνική Ελπίδων της Αγγλίας, με τον ίδιο ωστόσο να το αρνείται κατηγορηματικά. Σημειώνεται πως η ήττα από τη Γουίμπλεντον ήταν μόλις η δεύτερη στα 14 τελευταία παιχνίδια (7-5-2), ενώ στα 5/7 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της σημειώθηκε G/G. Μοναδικό σοβαρό πρόβλημα για την αποστολή η απουσία του Τόμας (Επιθετικός, 13/3), ενώ επιστρέφει ο ποιοτικός Σέρκομπ (Μέσος, 16/2).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με σκορ 2-1 από τη Γουίμπλεντον για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Στα τρία τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις σημειώθηκε over 2,5 (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες στις οποίες μπορείτε να ποντάρετε).