ΚΑΡΑΜΠΑ

Αήττητη κατάφερε να παραμείνει για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Καραμπά, η οποία μετά την εντός έδρας νίκη επί της Μέτα (2-1), αρκέστηκε στο βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στην Ρίγας Σκόλα. Η ομάδα του Κίριλς Κουρμπάτοβς κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Άπινς να βρίσκει δίχτυα, ωστόσο δεν κατάφερε να διαχειριστεί αυτό το υπέρ της σκορ, με αποτέλεσμα να ισοφαριστεί στα τελευταία λεπτά. Στην έβδομη και προτελευταία θέση της βαθμολογίας η Καραμπά, όπου και μετράει δώδεκα βαθμούς μετά από έντεκα παιχνίδια, ούσα ένα βαθμό πίσω από Ρίγας Σκόλα και Μέτα. Αήττητη στα εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα, όπου και μετράει τέσσερις σερί ισοπαλίες και μια νίκη.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ρίγας Σκόλα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό για στοίχημα: G/G τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια για το Πρωτάθλημα.

Το Καραμπά – Ντόγκαβπιλς παίζει στον Stoiximan

ΝΤΟΓΚΑΒΠΙΛΣ

Στην τελευταία θέση της βαθμολογίας εξακολουθεί να βρίσκεται η Ντόγκαπιλβς, η οποία μετράει μόλις μια νίκη μετά από έντεκα αγωνιστικές. Από το θετικό της αυτό αποτέλεσμα και έπειτα μετράει εφτά ήττες και μια ισοπαλία στο πρωτάθλημα, έχοντας σκοράρει παράλληλα μόλις μια φορά. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Σέρχι Ποχόντιν φιλοξενήθηκε από την δεύτερη της βαθμολογίας Βέντσπιλς, από την οποία και ηττήθηκε με 3-0. Διαθέτει τη χειρότερη επίθεση και τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας, με τρία τέρματα στο ενεργητικό της και 24 στο παθητικό της. Μαζί με τις δυο αναμετρήσεις κυπέλλου κόντρα στην Σπάρτακς, η Ντόκαβπιλς μετράει εννέα ήττες και μια ισοπαλία, σε όλες τις διοργανώσεις. Το σημερινό παιχνίδι θα είναι και το τρίτο διαδοχικό εκτός έδρας, από τα έξι συνεχόμενα που έχει να δώσει μακριά από το σπίτι της.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από την Βέντσπιλς για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G τα έξι τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.