ΡΙΒΕΡ ΠΛΕΪΤ

Σε εκπληκτική κατάσταση βρίσκεται το τελευταίο διάστημα η Ρίβερ Πλέιτ, η οποία πέρασε νικηφόρα από την Μεντόζα, επικρατώντας 2-1 της Γοδόι. Ανώτερη σ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, άνοιξε το σκορ στο 23’ (0-1), δεν μπόρεσε να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια, δεχόμενη την ισοφάριση στο 36’ της αναμέτρησης. Δεν έχασε τον έλεγχο στην επανάληψη, έδειξε αποφασισμένη να πάρει τη νίκη και δικαιώθηκε για την επιμονή της, πετυχαίνοντας το γκολ της νίκης στο 83’ της συνάντησης. «Αξίζαμε τη νίκη και την πήραμε δίκαια, θέλουμε την έξοδο στο Λιμπερταδόρες και θα κάνουμε τα πάντα για να πετύχουμε τον στόχο μας», υποστήριξε ο Γκαγιάρδο.

Τρίτη σερί νίκη και τέταρτη στα τελευταία πέντε παιχνίδια, παρέμεινε αήττητη, μετρώντας και μια ισοπαλία με την Ουνιόν (0-0 εντός έδρας) στην επανέναρξη της Πριμέρα. Ανέβηκε στην έκτη θέση η Ρίβερ, έχει συλλέξει 32 πόντους, στο -1 απ’ την Κολόν και την έξοδο στο Λιμπερταδόρες, έχοντας και έχει παιχνίδι λιγότερο από την ομάδα από την Σάντα Φε, ενώ είναι στο -8 απ’ την πρωτοπόρο Μπόκα. Εντός έδρας μετράει απολογισμό πέντε νίκες, τρεις ισοπαλίες και μια ήττα. Δεν υπάρχουν ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση για τη Ρίβερ 2-1 επί της Γοδόι.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα πέντε απ’ τα έξι τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (δες το στην Novibet)

Κάντε Like στο Video και μπείτε στο διαγωνισμό για 500€

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

Δείτε τα Προγνωστικά Αργεντινής (Κλικ Εδώ)

ΚΙΛΜΕΣ

Από τη δική της πλευρά η Κίλμες αποδείχθηκε ιδανική αυτόχειρας την περασμένη αγωνιστική, γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα 3-2 από την Ρασίνγκ. Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, επέβαλε τον δικό της ρυθμό και πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων (8’, 43’), ενώ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 40’ της συνάντησης. Αγνώριστη στην επανάληψη, δέχθηκε τη μείωση του σκορ στο 51’, την ισοφάριση στο 60’ και το γκολ της ήττας στο 86’ της συνάντησης. Ξεχείλισε το ποτήρι για τον Γκρέλακ, ο οποίος αποτέλεσε και επίσημα παρελθόν, στη θέση του ο υπηρεσιακός Λέμος.

Τέταρτη διαδοχική ήττα για την Κίλμες και έβδομη στα τελευταία επτά παιχνίδια (1-0-7), μετράει μια νίκη αυτή επί της Τεμπερλέι (1-0 εντός έδρας). Βυθίστηκε 27η θέση της Πριμέρα, με 19 πόντους ενώ παρέμεινε εκτός επικίνδυνης ζώνης στην ειδική βαθμολογία υποβιβασμού και στόχος της είναι η γρήγορη εξασφάλιση της παραμονής. Τραγική εκτός έδρας η Κίλμες, μετρώντας απολογισμό τρεις ισοπαλίες και έξι ήττες, δύσκολα θα πάρει κάτι θετικό από το παιχνίδι με την Ρίβερ. Εξέτισε ο Σαρούλιτε (Αμυντικός, 16, 0), επιστρέφει ο Κοντρέρας (Επιθετικός, 1, 0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 3-2 από την Ρασίνγκ Κλουμπ.

Στατιστικό: Από τρία γκολ ακριβώς δέχθηκε η Κίλμες στις τέσσερις πρόσφατες εξόδους της.