Πρώτος γύρος: Μπουργκ Περονάς – Ερυθρός Αστέρας 0-1

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ

Μόνο άμυνα έπαιξε ο Ερυθρός Αστέρας στο εκτός έδρας ντέρμπι με τη Μετς, για 73 λεπτά τα πήγαινε μια χαρά, σ’ εκείνο το σημείο όμως δέχτηκε το γκολ και αγχώθηκε. Το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε στο 85’ και έφερε μια ακόμη ήττα για τους γηπεδούχους, την πέμπτη στις τελευταίες εφτά αγωνιστικές (2-0-5). Το ακόμη πιο ανησυχητικό για τον Ερυθρό Αστέρα είναι ότι δε σκόραρε στα 4/7 τελευταία παιχνίδια, σήμερα δεν έχει κανένα περιθώριο να μην κερδίσει την αδιάφορη Μπουργκ Περονάς. Έμεινε στους 55 πόντους και την 6η θέση, είναι πάντα «ζωντανή» για την άνοδο, αλλά πλέον βρίσκεται στο -4 απ’ την τρίτη θέση και τα πράγματα δεν εξαρτώνται απ’ τα δικά της πόδια. Χρειάζεται οπωσδήποτε 3/3 νίκες κόντρα σε Μπουργκ Περονάς (εντός), Ντιζόν (εντός) και Κρετέιγ (εκτός), θα περιμένει να δει τα υπόλοιπα αποτελέσματα. Επιστρέφει ο Σαβαγερίν (Μέσος, 29,0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα για τον Ερυθρό Αστέρα με 2-0 απ’ τη Μετς.

Στατιστικό: Από τρεις διαδοχικές εντός έδρας ήττες προέρχεται ο Ερυθρός Αστέρας.

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΜΠΟΥΡΓΚ ΠΕΡΟΝΑΣ

Δύο σερί ήττες ήταν πολλές για την Μπουργκ Περονάς, που ήθελε κάτι καλύτερο κόντρα στη Νιόρ την περασμένη αγωνιστική και κατάφερε να το πάρει. Έπαιξε κόντρα σε μια ομάδα που «καιγόταν» για τους πόντους, άντεξε στην πίεση και πήρε το 0-0, αποτέλεσμα που δεν αλλάζει τίποτα στη βαθμολογική θέση της και το υπόλοιπο της σεζόν. Στους 44 πόντους και το +11 απ’ την επικίνδυνη ζώνη οι φιλοξενούμενοι, έχουν εξασφαλίσει και μαθηματικά την παραμονή και η σκέψη τους βρίσκεται πλέον στην επόμενη αγωνιστική περίοδο. Μετά τον Ερυθρό Αστέρα, ακολουθούν εντός η Λανς και εκτός έδρας η Χάβρη. Στο 1-4-3 το ρεκόρ της Μπουργκ Περονάς στα τελευταία 8 εκτός έδρας ματς, δέχτηκε γκολ στα 7.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 για την Μπουργκ Περονάς κόντρα στη Νιόρ.

Στατιστικό: Δε σκόραρε η Μπουργκ Περονάς στα τρία τελευταία ματς ανεξαρτήτως έδρας.