*5η αγωνιστική.

*Από 5/7 νίκες επί της Αλντοσιβί έρχεται η Ρασίνγκ Κλουμπ ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΡΑΣΙΝΓΚ ΚΛΟΥΜΠ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 κόντρα στη Χιμνάσια Λα Πλάτα. Ο Ραμίρες στο 6’ το 1-0, ισοφάρισε για τη Ρασίνγκ ο Κοπέτι στο 26’. Το 2-1 έκανε ο Αλεμάν με πέναλτι στο 40’, το 3-1 ήρθε στο 65’ απ’ τον ίδιο παίκτη.

Δεν κατάφερε να πάρει αποτέλεσμα στο εκτός έδρας απαιτητικό παιχνίδι με τη Χιμνάσια Λα Πλάτα. Ήταν ανταγωνιστική στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο στάθηκε αρκετά καλά. Μια αμφισβητούμενη φάση έφερε το 2-1 με πέναλτι λίγο πριν την ανάπαυλα, η Ρασίνγκ ζήτησε πέναλτι στο δεύτερο μέρος, σε φάση που μάλλον είχε δίκιο. Το 3-1 στο 65’ τελείωσε οριστικά το παιχνίδι, από εκεί και έπειτα ο αντίπαλος ήταν καταφανώς ανώτερος.

Ήταν η τρίτη ήττα στα τελευταία τέσσερα ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις, είχε προηγηθεί η νίκη 2-0 επί της Βελές. Έκανε την πρώτη του προπόνηση με την ομάδα ο νεοφερμένος φορ Ρομέρο, σήμερα υπολογίζεται. Δεν προλαβαίνει ο φορ Άουτσε. Επιστρέφει ο Τσανκαλάι (Εξτρέμ, 21, 4).

ΡΑΣΙΝΓΚ ΚΛΟΥΜΠ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 4/5 2-3 Goal ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Έρχεται από 3/5 ΝG ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΑΛΝΤΟΣΙΒΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 κόντρα στην Πλατένσε. Με δέκα παίκτες τελείωσε το ματς η Αλντοσιβί.

Πήρε τέλος ο κατήφορος για την Αλντοσιβί, που επιτέλους πήρε θετικό αποτέλεσμα. Στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων στο εντός έδρας ντέρμπι με την Πλατένσε, παρότι αντιμετώπισε πάρα πολλά προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα που ο αντίπαλος είχε δοκάρι. Βελτιώθηκε πολύ στο δεύτερο μέρος, είχε τις δικές της καλές στιγμές, μπορούσε να σκοράρει. Δίκαιο το τελικό 0-0. Πρώτο θετικό αποτέλεσμα έπειτα από τρεις ήττες στα πρώτα τέσσερα ματς του νέου πρωταθλήματος, αναζητούσε τον επόμενο προπονητή, τον βρήκε στο πρόσωπο του Λεάνδρο Σομόσα, που μέχρι πρότινος υπήρξε τεχνικός της Ροσάριο Σεντράλ, σήμερα δε θα είναι στον πάγκο. Η διαφορά που είχε χτίσει από την επικίνδυνη ζώνη στη συνολική βαθμολογία ελαχιστοποιήθηκε, η Αλντοσιβί καλείται να πάρει άμεσα νίκες. Επιστρέφει ο Λακιδαΐν (Αμυντικός, 2).